Menu
Úvod  › 

Jak zhubnout po porodu

Porodila jste už před několika měsíci, ale lidé se vás neustále vyptávají, kdy to čekáte? Přinášíme vám tipy, jak se vypořádat s přebytečnými těhotenskými kilogramy.

Pokud nekojíte, můžete začít hubnout v podstatě okamžitě po porodu. Je však nutné dodržovat základní pravidla:

Začněte pomalu: Nesnažte se to uspěchat a shodit veškerá nabraná kila okamžitě dolů. Váš příjem by neměl klesnout denně pod 1500 - 1800 kalorií. Hubnout byste tak měli půl kila až jedno kilo za týden.

Vsaďte na rozmanitý jídelníček: Vyhněte se chybě, kterou ženy při hubnutí často dělají, a nevynechávejte z jídelníčku celé skupiny potravin; jen měňte jejich množství. Omezte příjem tuku a cukru ve prospěch ovoce a zeleniny, libového masa, ryb, mléčných produktů a cereálií.

Upřednostňujte Omega 3 mastné kyseliny: Dodají vám energii a rozzáří pokožku. Jezte ořechy, řepkový olej (ideální je jedna polévková lžíce denně), mandle (1 hrst denně) a tučné ryby (třikrát týdně).

Dopřejte si jednu nebo dvě zdravé chuťovky denně: Staráte se o domácnost, jste vyčerpaná z obskakování dítěte a je jasné, že máte neustále na něco dobrého chuť. Místo hladkých a tučných chuťovek (jako jsou sušenky, čokoláda, chipsy atd.) ale sáhněte po zdravým alternativách (jogurtu, plátcích ovoce, sušeném ovoci atd.)

Získejte zpátky svůj vzhled

Přibírání na váze a ztráta svalové hmoty nejsou jen výsadou těhotenství. I když dítě změní úplně všechno ve vašem životě, některé změny jsou vratné, a mezi ně patří i vzhled vašeho těla:

Matná kůže a padající křehké vlasy jsou o porodu typické a je nutné věnovat jim speciální péči. K obnovení jejich vitality, užívejte doplňky obsahující vitamín B a minerály jako hořčík a železo.

Kvůli změnám, kterými prošly v těhotenství, jsou vaše prsa křehčí a náchylnější k poškození. Jejich zpevnění pomůže denní používání vhodného krému, denní používání pevné podprsenky, která poskytne vašim ňadrům dostatečnou podporu. Sprchu potom zakončujte vždy studenou vodou.

Těšila jste se, že vám po porodu přestanou konečně otékat nohy? Potom je pro vás možná nepříjemným překvapením, že i poté, co už je váš potomek dávno na světě, vaše nohy mají tendenci zadržovat vodu a těžknout. Pomůže vám odpočinek, nohy nahoře (svému dítěti to ale vysvětlete sama) a skvělé je například plavání. Snažte se vyhnout nošení těsného oblečení a vysokých podpatků.

Velmi častým problémem žen po porodu je celulitida, která se objevila už v těhotenství. Přestaňte se spoléhat na anticelulitidové krémy, které prokazatelně nefungují (v žádném seriózním dermatologické testu neuspěl ani jeden). Jediným účinným lékem proti pomerančové kůži je zdravý jídelníček, cvičení a masáže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Vaše tělo po porodu: Co máte čekat?
Sex po porodu: Jak ho přežít a užít si ho
Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá