Menu
Úvod  › 

Televize škodí dětem víc než počítače

Zakazujete svému dítěti hraní her na počítači? Čas, který stráví sezením před televizí, je pro jeho zdraví ale mnohem horší. Ukazuje to nový výzkum.

Děti, které se dívají na televizi čtyři a více hodin denně mají dva a půlkrát větší riziko, že se u nich objeví onemocnění srdce a cukrovka. Výrazně u nich také stoupá riziko vysokého krevního tlaku a obezity ve srovnání s dětmi, které stráví sledováním televize méně než hodinu denně. Přitom se však stejná souvislost neobjevila mezi těmi dětmi, který stráví stejné množství času sezením u počítače.

Překvapivé však je, že v tomto ohledu nezáleželo na tom, kolik času strávily děti tělesnými aktivitami a pohybem po zbytek dne.

Jedním z možných vysvětlení je to, že u televize spálí děti méně kalorií než hraním počítačových her, při kterých musí vyvíjet určitou aktivitu. Pravděpodobně k tomu také přispívá nezdravé chování, které je se sledováním televize spojeno, jako je například konzumace chipsů a dalších typicky televizních pochutin. Výzkum jasně ukazuje, že i mezi sedavými aktivitami je rozdíl, a některé z nich jsou pro zdraví člověka horší než ostatní. Už v roce 2008 dokázal výzkum. že sledování televize je spojeno s větším rizikem obezity než hraní počítačových her.

Čas před obrazovkou

V nové studii, kterou provedli kanadští vědci, se zkoumalo dva a půl tisíce dětí ve věku od šesti do devatenácti let. Pohybová aktivita dětí byla neustále sledována přístroji, které děti nosily u sebe a které zaznamenávaly veškerý pohyb. Kromě toho byl přesně zaznamenáván čas, který děti trávily před televizí a u počítače.

Velmi překvapivě se nepotvrdila souvislost mezi časem, který děti strávily sedavými aktivitami a jejich rizikem srdečního onemocnění a diabetu. A to i přesto, že předchozí studie dávaly do souvislosti sedavý způsob života a tyto typy onemocněních u dospělých.

Rozdíl mezi novou studií provedenou u dětí a těmi předchozími, kterých se zúčastnili dospělí lidé, může spočívat v jiném dopadu, který má sedavý způsob život na jejich zdraví. Vědci však rodičům důrazně doporučují, aby monitorovali počet hodin, které jejich děti stráví sledováním televize a snažili se tento čas co možná nejvíce minimalizovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
Děti a televize: Tipy pro rodiče