Menu
Úvod  › 

5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije

Sedíte před televizí prakticky neustále? Potom se připravte na to, že vás její sledování pomalu zabije. A takhle to udělá!

Už jsme si dávno zvykli na to, že televize obstará minimálně večerní program, můžeme u ní vypnout mozek a zkrátka jen sledovat pohyblivé obrázky. U televize vesele tloustneme, nemluvíme a hloupneme. Tady je ale dalších pět překvapivých způsobů, kterými televize zasáhne do vašeho života.

1. Uspíší vaši smrt

Podle výzkumů sledování televize uspíší vaši smrt. Každá hodina strávená před televizí zvyšuje vaše riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Tvrdí to studie uveřejněná v magazínu Circulation: Journal of the American Heart Association. Australští vědci studovali téměř devět tisí dospělých mužů a žen po dobu šesti let a zjistili, že každá hodina strávená před televizí zvyšuje o jedenáct procent riziko úmrtí z jakékoli příčiny, o devět procent riziko úmrtí na rakovinu a o osmnáct procent riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Takže například lidé, kteří sledují televizi denně o dvě hodiny méně než jejich sousedé mají o šestačtyřicet procent menší riziko, že zemřou na rakovinu a o osmdesát procent menší riziko, že dostanou infarkt.

2. Naučí vás pít

Lidé, pravidelně sledující televizi, pijí mnohem více než ostatní. Podle studie publikované v magazínu Alcohol and Alcoholism je to zřejmě způsobeno množstvím reklam na alkoholické nápoje, které v divákovi vzbuzují chuť na pití. Vědci při této příležitosti sledovali osmdesát studentů univerzity mezi osmnácti a devětadvaceti lety. Zjistili, že pokud byla v baru, kde respondenti konzumovali alkohol, zapnutá televize a vysílaly se reklamy, stoupla konzumace alkoholu průměrně o necelé dvě sklenice piva či vína na osobu.

3. Vaše dcera otěhotní dřív

Dospívající, kteří často sledují televizní pořady se sexuální tématiky, mnohem dříve otěhotní. Uvádí to studie publikovaná v magazínu Pediatrics. Po tři roky vědci sledovali téměř patnáct set teenagerů ve věku mezi dvanácti a sedmnácti lety. Zaměřili se přitom především na jejich sexuální chování a čas strávený před televizí. Chlapců se navíc ptali, co by dělali, kdyby jejich dívka otěhotněla a u dívek je zajímalo, co by dělaly, kdyby čekaly dítě. To, jak by se s danou situací dospívající vypořádali, se měnilo v závislosti na tom, jak často sledovali televizi a na co se v ní dívali. Kromě toho se zjistilo, že ti, kteří sledovali televizi víc než dvě hodiny denně, začínali s pohlavním životem mnohem dřív než jejich vrstevníci.

4. Oslabí vaše kosti

Hodiny strávené sledování televize se, podle studie publikované v Journal of Pediatrics, projeví později oslabením kostí. Většina kostní hmoty se tvoří přibližně do pětadvaceti let a čím víc si jí stihnete do této doby vytvořit, tím silnější budou vaše kosti ve stáří. Tvorbu kostní hmoty přitom podporuje aktivita, takže pokud už od dětského věku vysedáváte před televizí, nedáváte svým kostem příliš dobrý základ.

5. Budete mít špatné vztahy se svými dětmi

Nedávno provedená studie zjistila, že rodiče, kteří sledují pravidelně televizi, interagují méně se svými dětmi. Vědci pozorovali skupinu rodičů a děti v herně, kde byla zapnutá televize. Zjistili, že oproti kontrolní skupině, která si hrála bez zapnuté televize, se svými dětmi mluvili o dvacet procent méně, věnovali jim menší pozornost a hladina interakce byla výrazně nižší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Signály, podle kterých se pozná zdravý muž
Test: Jak jste ve skutečnosti staří?
Příznaky rakoviny, která zabíjí muže
Signály těla, které nesmíte podceňovat