Menu
Úvod  › 

Svatební fotografie: Co ano a co ne

Přirozeně chcete vypadat na svatebních fotografiích co nejlépe. Tady jsou základní tipy, co rozhodně nedělat a na co se naopak zaměřit, abyste byli oba dva se svou svatební fotodokumentací co nejvíce spokojeni.

ANO: Dívejte se jeden na druhého.

Celá řada novomanželů má fotografie ze svatebního obřadu, na kterých zírají na oddávajícího, ale ani jedinou, na které by si dívali do očí, nebo dali najevo, že vědí, že vedle nich ještě někdo stojí. Tato tendence je pochopitelná, protože jste jednak nervózní a jednak zvyklí dívat se na toho, kdo právě hovoří. Nezapomeňte však, že jste tady kvůli sobě a dávejte to najevo. Pokud je to možné, natočte se těly a obličeji v průběhu obřadu trochu k sobě, abyste navzájem svírali úhel a nestáli jste jen vedle sebe. Z této pozice budou vypadat všechny fotografie lépe a intimněji. Věřte, že oba tyto snímky oceníte víc než klasické fotografie, na nichž hypnotizujete úředníka z radnice.

NE: Nežvýkejte.

Nic nezničí jinak hezké video nebo fotky rychleji než záběry na žvýkající osoby. A to samozřejmě neplatí jen pro novomanžele, ale i pro svatební hosty. I když máte tendenci léčit si nervozitu právě žvýkáním, neutěšujte se tím, že na fotkách nebude pohyb dásní vidět. Rozhodně bude a vy z výsledku nebudete mít radost. Požádejte také hosty, aby si žvýkačky schovali až na oslavu a obřad i společné focení přečkali bez nich.

ANO: Zůstaňte střízliví.

Ano, jste nervózní. Ano, je to vaše svatba. A ano, máte chuť se napít. Jenže pití před obřadem je velmi zrádné. Jednak budete jen obtížně zachovávat míru, protože nervozita, prázdný žaludek a další faktory vyplývající z výjimečnosti situace hrají proti vám. Navíc se budete po alkoholu potit, budete červení a na fotkách rozhodně nebudete vypadat dobře. Vyčkejte s alkoholem až na hostinu a večerní oslavu.

ANO: Domluvte se.

Ještě před svatbou byste se měli sejít s fotografem a sdělit mu svoje požadavky. Možná chcete mít na fotkách zohledněné nějaké osoby. Je pro vás důležité, abyste měli snímky na konkrétním místě, které pro vás hodně osobně důležité. Pokud toužíte po tom, abyste měli své svatební hosty zachycené v nějakém zvláštním uskupení nebo situaci, sdělte jim to dostatečně včas. Klidně si napište předem seznam situací a lidí, které byste měli rádi na svatebních fotografiích zachycené a předejte ho včas fotografovi.

NE: Nebuďte ve stínu.

Možná jste si sice vysnili, jak budou vaše svatební fotky vypadat prudce romanticky v posledních odlescích zapadajícího slunce, nebo jak se budou svatební šaty vaší drahé polovičky vyjímat v přítmí kostela, ale realita tak idylická nejspíš nebude. Fotoaparát potřebuje světlo a pokud si s sebou fotograf nepřinese své vlastní osvětlení, nejspíš vás výsledek zklame. Navíc focení za ztížených světelných podmínek představuje už "vyšší dívčí" a zdaleka ne každý fotograf ho zvládá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ji požádat o ruku: Užitečné tipy
6 otázek, které si musíte položit, než se znovu oženíte
Jak si vybrat svatební oblek
Test: Máte se vzít?