Menu
Úvod  › 

Jak si vybrat svatební oblek

Pokud máte tradiční svatbu, bez padnoucího kvalitního obleku se neobejdete. Jak vybrat svatební oblek, abyste se v něm cítili příjemně a neděsili se, kdykoli se podíváte na svatební fotky? Přinášíme užitečné rady pro ženichy.

V první řadě zapomeňte na to, že byste si oblek vypůjčili od svého otce nebo kamaráda. Nemůžete udělat větší trapas, než vyrazit na svou vlastní svatbu v nepadnoucím obleku, který byl očividně střižený pro někoho jiného. Kdyby už nic jiného, investice do kvalitního obleku se vám skutečně vyplatí. Pokud vám oblek dobře padne, budete se cítit mnohem pohodlněji, nebudete se v něm potit a jako bonus vám bude i slušet. Při jeho výběru se přitom musíte řídit mnohem více faktory než je pouhá velikost:

Jestliže jste vysocí a štíhlí, případně střední postavy, máte nejjednodušší volbu, protože vám bude slušet jakýkoli styl. Nicméně stále platí, že si musíte bezpodmínečně vybrat oblek, který vám padne. Štíhlí muži budou vypadat dobře v dvouřadém saku. Pokud chcete v obleku vypadat trochu svalnatěji, poohlédněte se se saku s vycpanými rameny. U kalhot lze spíše respektovat delší délku nohavic, které překrývají boty, než krátké nohavice, které vypadají, jako byste čekali velkou vodu.

Jste-li vysocí a robustní (případně hodně svalnatí), dobrou volbou pro vás bude oblek s s úzkými klopami, nebo zcela bez klop. Rozhodně volte jednořadový oblek. Délku saka volte podle jednoduchého pravidla: Když spustíte ruce podél těla, konečky prstů byste se měli dotýkat spodního okraje saka. U dobře padnoucího obleku by vám manžety košile měly přibližně o centimetr přesahovat rukávy saka.

Dbejte na to, abyste si vybrali i padnoucí límeček u košile a nepůsobili jste dojmem, že se dusíte. Chybou je příliš úzká vázanka, která vám dodá vzhledu týpka ze semdesátých let. Při jejich výběru respektujte proporce svého obličeje a krku.

V saku musíte mít dostatek místa, abyste se mohli bez problémů pohybovat a mohl v něm cirkulovat vzduch. Stejně tak kalhoty musí být dostatečně široké, abyste v nich mohli pohodlně sedět a látku nenapínaly stehenní svaly. Zapomeňte na dvouřadý oblek, ve kterém budete vypadat ještě širší.

Po saku s úzkými klopami sáhněte i v případě, že jste malé postavy. Nutností je opět jednořadový oblek a službu vám udělá knoflík posazený o něco níž, čímž se vám opticky prodlouží tělo. Rozhodně si nekupujte sako s vycpanými rameny. Malý motýlek vaši tvář ještě rozšíří a opticky rozšíří i váš krk.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Náklady na svatbu: Kdo co platí?
Jak ji požádat o ruku: Užitečné tipy
6 otázek, které si musíte položit, než se znovu oženíte