Menu
Úvod  ›   › 

Svatba: Jak udržet náklady na uzdě

Svatba není levná záležitost a když si nedáte pozor, mohou vaše výdaje výrazně překročit plánovaný rozpočet. Pokud nechce trpět posvatební finanční depresí, musíte dodržet alespoň základní pravidla.

Svatba je zcela jistě jedním z nejdůležitějších dnů vašeho života. Na druhou stranu to však není jen romantický krok, ale také značný zásah do vašeho bankovního konta. Jen na vás záleží, jestli si naplánujete svatbu za půl milionu nebo odlehčíte svému kontu o deset tisíc. Problém je v tom, že předpokládané svatební náklady se s těmi skutečnými často nemusí vůbec shodovat a vy potom strávíte líbánky (a několik dalších let) v depresi z toho, že jste se svatebním veselím zadlužili na několik desetiletí dopředu. Pokud nechcete, aby se vám svatební výdaje vymkly z rukou, potřebujete dokonalý plán:

Dodržujte rozpočet

I v případě, že podlehnete všeobecnému šílenství a dáte se strhnout ke vznášení se na romantickém obláčku, pamatujte si, že základem je kontrolování účtů a výdajů hned od samého začátku plánování. Nepomíjejte ani zdánlivě drobné výdaje, nad kterými byste za normálních okolností mávli rukou, protože právě v případě svatby je takových drobností celá řada a ve finálním součtu vytvoří astronomickou částku. Nezapomínejte na to, že svatba je obchod jako každý jiný a v obchodě si také přepočítáte vrácené peníze, není tedy důvod, abyste stejný postoj nezaujali i k plánování svatby. Zajímejte se o všechny poplatky a chtějte podrobné vyúčtování. Právě nejasnosti v drobných položkách mohou za finanční depresi po svatbě. Podobně, jako když se malý člověk postaví vedle vysokého, zdá se být ještě mnohem menší, malé náklady se vedle těch velkých mohou jevit jako nicotné. Jenže, i když si teď řeknete: "Je to jen pár stovek," až se na své svatební plánování podíváte retrospektivně, budete mít vztek, že jste přeplatili.

Dobré plánování vám navíc ušetří spoustu nákladů v pozdějším stádiu svatby. Některá brzká rozhodnutí mohou totiž náklady výrazně znásobit, nebo naopak zmenšit:

Seznam hostů - Uvědomte si, že každý člověk navíc, který na vaší svatbě bude, šroubuje její cenu nahoru. Projděte proto seznam hostů pečlivě a přemýšlejte, jestli tam toho kterého člověka skutečně chcete mít.

Jídlo a pití - Budete zvát všechny na svatební oběd, nebo budete pořádat jen odpolední raut, případně budete večer grilovat sele? Čím víc jídel s vámi vaši hosté absolvují, tím výš náklady vyšplhají.

Datum - Pokud se chcete brát uprostřed léta, a tedy uprostřed svatební sezóny, počítejte s tím, že náklady budou vyšší, než kdybyste se brali mimo sezónu. Jestliže tedy chcete mít na svatbě desítky lidí, kterým budete platit ubytování, zamyslete se nad tím, zda by nestálo za to uspořádat svatbu s méně frekventované datum.

Síla komunikace

Ať už se berete v katedrále, malé kapličce, nebo na renesančním zámku, mějte na paměti, že svatba je především velký business. Všichni se vám budou snažit prodat co nejvíc věcí a jen na vás záleží, jestli si zvolíte úspornou variantu, nebo pojednáte svatbu "de luxe." Od začátku je proto nutné, abyste si vyjasnili vzájemná očekávání a rozhodli se, co pro vás připadá v úvahu a co nikoli. Opět je potřeba dohodnout se i na detailech, které vám možná zpočátku připadají nepodstatné. Pokud se budete rozhodovat až na místě pod tlakem prodejců, je mnohem větší pravděpodobnost, že uděláte ukvapený závěr a zaplatíte navíc za věci, které jste původně vůbec neměli v plánu.

Čím víc věnujete komunikaci a plánování předem, tím víc nervů a peněz si ušetříte v okamžik O. Proberte se svou snoubenkou nejen to, jak si váš svatební den představujete, ale i kolik peněz jste do něj ochotni investovat. Budete jej financovat sami, nebo vám pomohou rodiče? Budete chtít jako svatební dar předměty, nebo si napíšete o peníze, které potom můžete věnovat do zahojení rozpočtu po svatbě? To všechno jsou velmi podstatné otázky, které vám při rozhodování pomohou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Máte se vzít?
Největší chyby, které děláte při plánování svatby
Jak najít správného svatebního fotografa
10 chyb, kterým se musíte na svatbě vyhnout