Menu
Úvod  ›   ›   › 

Jak se zbavit strachu z létání?

Listujete si katalogem s nabídkou letních dovolených, eurovíkendů nebo exotických pobytů a láká vás vydat se do jiných částí světa? Jenže kdesi v hlavě vám klíčí strach z létání a roste do obřích rozměrů. Nebojte se, nejste v tom sami. Jak se zbavit paniky z letadel a létání? Pokusíme se vám pomoci!

Strach na letišti

Létání nemusí být horor: jak na to?

Strach z létání patří mezi časté úzkostné poruchy. Můžete si stokrát říkat, že v autě máte vyšší pravděpodobnost úmrtí než v letadle a stejně racionální úvahy nezabírají. Zkuste následující triky a uvidíte, že let zvládnete i bez uklidňujících léků a alkoholu.

Zvolte do cílové destinace přímý let

Přestupování není ve vašem případě ideální. Najděte si přímý let a zkraťte si tak délku letu. Pokud máte fobii ze tmy, vyberte si dopolední nebo odpolední lety a uklidňujte se pohledem z okénka na prosvětlené nebe. Požadujte sedadla nad křídlem, kde nejméně cítíte pohyby letadla. Oblíbená jsou také sedadla u nouzových dveří, a to kvůli většímu prostoru.

Letadlo při západu

Svěřte se s obavou letuškám

Pokud trpíte v letadle úzkostnými stavy, svěřte se palubnímu personálu. Oslovte je, jakmile se budete cítit v letadle nepříjemně. V tomto okamžiku si představte, kolik statisíců kilometrů mají letušky a piloti za sebou. I oni jsou lidmi od rodin a nevystavovali by se zbytečnému nebezpečí, kdyby letecké dopravě nevěřili.

Nenechte se zbytečně vylekat – s čím počítat?

V letadle se můžete setkat s turbulencemi. Buďte ale klidní, protože nikdy nezpůsobily vážnou nehodu. Někteří si v hlavě přehrávají scénář, jak selhávají motory. I kdyby přece jen oba vypadly, letadlo dokáže doplachtit na zem. Nedívejte se na pořady s leteckými haváriemi, ve kterých zmiňují, že havárie způsobuje lidský faktor. Piloti jsou důkladně proškolení, mají zkušenosti s létáním a absolvují testování na trenažérech. Nepředstavujte si, jak po sebemenším otřesu letadlo padá. Věřte, že nespadne. Koneckonců letecká přeprava je jednou z nejbezpečnějších.

Bolest hlavy

Trička s letadlem nejen pro fanoušky letecké přepravy

Strach z létání se dá překonat. Ať už létáte rádi nebo patříte mezi úzkostné lidi, nalaďte se na let a buďte pozitivní. Oblékněte si na sebe tričko s letadlem nebo takové tričko darujte někomu, o kom víte, že létání miluje. Na výběr máte z několika leteckých motivů, a to dokonce i motivy pro nejmenší děti. Pokud byste si nevybrali, můžete zvolit vlastní potisk a nechat si ho vytisknout na tričko.

Pár zajímavostí o létání na závěr

Uveďme si na závěr pár zajímavostí o létání, o kterých jste nejspíš neměli žádné tušení:

  • Pokud zaslechnete v letadle zvonění, nezvoní vám v uších. To se mezi sebou dorozumívá posádka letadla.
  • Kyslíkovou maskou proudí kyslík 12 až 15 minut, a to je dost času na to, aby pilot dostal letadlo do bezpečné nadmořské výšky.
  • Dveře od toalety může posádka odemknout zvenčí. Externí zámkový mechanismus by se měl nacházet pod výstražným znamením „zákaz kouření“.
  • Jídelní stolky používejte s opatrností. Čistí se obvykle jen jednou za 24 hodin a vyskytují se na nich různé bakterie. Nikdy nevíte, kdo na stolek prskal a k čemu ho používal.
  • Kapitán letadla má pravomoci vykázat nevhodné pasažéry z letadla nebo jim ani nemusí umožnit vstup.

Obava z létání se dá postupně překonat. Čím více toho nalétáte, tím získáte větší důvěru k letecké přepravě. Absolvovat můžete i kurz o létání a vyzkoušet si simulovaný let. Díky dostatečné informovanosti se budete méně bát.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)