Menu
Úvod  ›   › 

Nový vzhled vašeho domu: Zvážili jste obklady na fasádu?

Pokud si při pohledu na svůj dům říkáte, že by si zasloužil nový vzhled a velkou proměnu, nemusíte hned sahat po fasádním nátěru. Způsobů, jak proměnit dům k nepoznání a dodat mu punc luxusu, je několik. Jednou z možností je použití obkladů na fasádu, které vypadají honosně, navíc vynikají i svými vlastnostmi. I proto se s fasádními obklady setkáváme stále častěji. Pojďme se zaměřit na to, z jakých materiálů se vyrábí a jaké jsou jejich přednosti.

Obklady na fasádu – z betonu i přírodního kamene

Na trhu narazíte na dva nejčastější materiály, ze kterých se fasádní obklady vyrábí. Jde o přírodní kámen a beton, který díky moderním výrobním technologiím věrně imituje kamennou strukturu. Oba typy fasádních obkladů pořídíte ve specializovaných obchodech, například v e-shopu StoneGallery.cz. Ten provozuje i kamennou prodejnou v Praze, kde si můžete různé materiály prohlédnout na vlastní oči a srovnat si je.

Obklady na fasádu z přírodního kamene obecně patří mezi nejopěvovanější a patří do kategorie dražších a honosnějších materiálů. Odolají vodě, mrazu i vysokým teplotám, a tak ochrání obálku stavby a prodlouží životnost domu. Protože jsou těžké, musí mít podklad dobrou nosnost. Tu lze v případě rekonstrukcí navýšit i dodatečně. Také fasádní obklady z betonu vynikají dobrými vlastnostmi, snadnou údržbou a nižší hmotností. V případě betonových obkladů pořídíte i rohové prvky, které vám usnadní pokládku na fasádu.

Přírodní vzhled fasádních obkladů se do exteriéru hodí

Toužíte-li po proměně vzhledu svého rodinného domu, pusťte se do ní s citem. Dům musí zapadat do exteriéru a vhodně se doplňovat s okolním prostředím. Fasádní obklady z kamene nebo v jeho imitaci tento požadavek splňují na výbornou.

Vzhled přírodního materiálu v podobě kamene se hodí jak pro moderní domy, tak tradiční stavby nebo honosnější chaty a chalupy. Je jen na vás, rozhodnete-li se pro tmavou štípanou břidlici, světlejší imitaci vápence nebo třeba betonové obklady v dekoru čistě bílého kamene.

Obraťte se na zkušené řemeslníky

Základem úspěšné proměny vzhledu rodinného domu je kromě volby vhodného materiálu i výběr zkušených a pečlivých řemeslníků. Montáž betonového nebo kamenného obkladu na fasádu vyžaduje zkušenosti, které se na finální podobě výrazným způsobem projeví.

„Provedení kvalitním zhotovitelem je zcela zásadní,“ upozorňuje stavební inženýrka a interiérová architektka Bára Baštová. Vzápětí dodává: „Špatný řemeslník může jak perfektní návrh, tak bezvadný materiál bohužel úplně pokazit třeba nedodržením výkresu, křivou pokládkou nebo odbytými detaily. Proto doporučuji si určitě kvalitu řemeslníka předem ověřit.“

Shrnuto podtrženo – pokud vám má nová fasáda dlouho sloužit a skvěle vypadat, je potřeba si ohlídat kvalitu zvolených materiálu a najít spolehlivého řemeslníka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)