Menu
Úvod  › 

Jak bojovat s těhotenskou únavou

Každá těhotná žena to důvěrně zná. Nekonečná únava, obrovská touha spát a pocit vyčerpání znepříjemňují zejména začátek těhotenství. Jak se s nimi dá bojovat?!

Nevynechávejte spánek

Možná to bude váš první těhotenský symptom, anebo se objeví až pár týdnů poté, co se na vašem těhotenském testu objeví dvě čárky, každopádně se připravte na to, že se budete cítit unavená víc než kdykoli předtím (ostatně je to logické, protože vývoj nového života uvnitř vás představuje velkou zátěž pro vaše tělo). Největší nápor únavy pocítíte v prvním trimestru, kdy tělo bude vytvářet placentu. Snažte se zařadit do svého programu o jednu nebo dvě hodiny spánku navíc, které vám pomohou překonat nápor těhotenské únavy. Navíc podle nedávno provedené studie American Academy of Sleep Medicine, pokud spíte denně méně než šest hodin, riskujete zvýšený krevní tlak v prvním trimestru.

Zlepšete kvalitu spánku

Pokud nemůžete usnout, budíte se v průběhu noci a ráno se probouzíte ještě před svítáním, měla byste udělat kroky pro zlepšení kvality spánku. Investujte například do kojícího polštáře, kterým si můžete podložit kolena nebo rostoucí břicho. Stejně tak si můžete zkusit podložit klasickými polštáři bederní páteř, která dostává při těhotenství také zabrat.

Vysaďte sladké

Máte chuť na sladké? Cukr sice působí jako energetická bomba, ale jakmile krevní cukr poklesne (dojde k tomu velmi rychle), budete se cítit unavenější ještě víc než předtím. Je tomu tak proto, že jednoduché cukry jsou metabolizovány rychleji. Mnohem lepší službu svému organismu prokážete, pokud si dáte složité cukry, jako je například jogurt, kousek ovoce, nebo plátek sýra.

Místo domácích prací jděte na vycházku

Procházka vám v boji s únavou výrazně pomůže, protože zvýší vaše krevní zásobení a zaplaví vaše tělo endorfiny. Podobně na vás zapůsobí i rychlá vlažná sprcha, která zvýší váš tep a pomůže vám překonat akutní únavu. Nemějte pocit viny z toho, že odložíte domácí práce a místo nich si zacvičíte, protože cvičení je další možností jak zabojovat s únavou a zásobit své tělo energií.

Proškrtejte svůj program

Pokud máte svůj diář beznadějně zaplněný na týdny dopředu, nemůžete se divit, že se vaše únava stupňuje. Snažte se zvolnit tempo, proškrtat si diář a ubrat si množství úkolů. Nepřetěžujte se a víc odpočívejte.

Zvyšte příjem tekutin

Možná vás to překvapí, ale každá sklenice vody navíc představuje vašeho spojence. Únava může být totiž velmi často důsledkem dehydratace. Čím víc budete myslet na dodržování pitného režimu, tím menší bude vaše únava. Měla byste denně vypít minimálně šest sklenic vody denně, pokud cvičíte, příjem tekutin byste měla zvýšit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší věk na těhotenství - kdy mít dítě?
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění při rakovině je obrovský risk
Co vám o těhotenství nikdo neřekne