Menu
Úvod  › 

Spáleniny od slunce: První pomoc

Přehnali jste to se sluncem a teď připomínáte vařeného raka. Co můžete dělat se spáleninami od slunce a jak pálící kůži ulevit?

Samozřejmě, že víte, že jste se měli namazat krémem, vyhýbat se přímému sluníčku a vůbec se chránit, ale skutečnost je taková, že jste se spálili a teď na sebe nemůžete ani sáhnout, jak vás pálí kůže. I v případě, že máte velmi tmavý tón pokožky, může ji slunce poškodit. Spálení je známkou poškození pokožky, spálená kůže je bolestivá, zapálená a červená, postupem času se její vrchní vrstva začne odlupovat. Ale ačkoli se vrchní vrstva odloupne, poškození pokožky zůstává a může způsobovat v budoucnu problémy.

Existují různé typy a stádia poškození pokožky sluncem:

- V prvním stádiu kůže ztmavne. Pokožka tak reaguje na vystavení UV paprsků, začíná produkovat melanin a tmavne.

- Poté začne kůže červenat, zpočátku si toho nemusíte ani všimnout. Pokožka se stane citlivější na dotek.

- Kůže je tmavě červená. Je bolestivá na dotek, může lehce otéct a kontrast mezi opálenými a neopálenými částmi je velmi zřetelný.

- V konečném stádiu je pokožka tmavě červená a objevují se puchýře. Horní vrstva se začíná odlupovat a pokožka pálí i v okamžicích, kdy se jí nedotýkáte.

Uvědomte si, že citlivost na slunce mění i užívané léky, které mohou dokonce způsobovat i alergii na slunce. Pokud vám tedy lékař předepíše nové léky, zeptejte se preventivně, zda s nimi můžete chodit na slunce. Jakmile se po slunění objeví puchýřky je jasné, že jste to skutečně přehnali. Puchýře v žádném případě nepropichujte, protože tekutina uvnitř vás chrání před infekcí. Spolu s tím, jak se budou puchýře hojit, tekutina se bude sama absorbovat.

Studený obklad vám pomůže ulevit od bolesti a prospěje vám protizánětlivý lék, například Ibuprofen. Pokud puchýře zčervenají, zapálí se, nebo se naplní hnisem, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, protože se pravděpodobně jedná o příznak infekce.

I když se vrátíte z pláže a vaše pokožka svědí a pálí od soli a písku, nikdy jí nedrhněte a nepoužívejte ani tvrdé mýdlo. Dejte si krátkou, studenou sprchu a umyjte se pouze gelem. Slanou vodu ale osprchujte co nejdříve, protože sůl pokožku dál dehydratuje. Nechte kůži několik dní odpočinout a jakmile se začnete loupat, dopřejte své pokožce peeling, který odstraní odumřelé buňky. Peeling ale nikdy nesmí bolet.

Začervenání a otok zmírní hydratace pokožky, kterou jí dodá krém nebo mléko po opalování. Pro silnější účinek jej můžete dát do chladničky a aplikovat jej studené. Vyplatí se vám také investovat do krému, který obsahuje hydrokortison, a působí protizánětlivě.

Klíčový je také dostatečný přísun tekutin. Opalování, pocení se a případně i konzumace alkoholu prohloubí vaši dehydrataci a pokožka tak bude na slunce reagovat intenzivněji. Jakmile pocítíte, že jste se spálili, okamžitě vyhledejte stín, můžete kůži postříkat sprejem se studenou vodou a začněte hodně pít. Minimálně po dalších čtyřiadvacet hodin nevycházejte na slunce a držte se důsledně mimo dosah slunečných paprsků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zůstat fit celé léto
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
Cvičení, které zvýší vaši ohebnost
8 módních trendů, které vám zničí zdraví