Menu
Úvod  › 

8 módních trendů, které vám zničí zdraví

Úzké džíny, vysoké podpatky i módní kontaktní čočky. Dodržování módních trendů vás může někdy stát zdraví. Čtěte, které módní záležitosti jsou pro vaše zdraví nejnebezpečnější.

Korzety, krinolíny, podvazování nohou, bělení pleti olovem. Máte pocit, že kosmetické procedury a módní trendy, které ženám staletí ničily zdraví, jsou už minulostí? Ale vůbec ne. I v současnosti existuje spousta módních věcí, kterými si ženy dobrovolně ničí zdraví:

1. Kontaktní čočky podle Lady GaGa

Šílenství odstartovala Lady Gaga svým klipem Bad Romance. V něm má zpěvačka oči jako panenka s absurdně velkými zorničkami. I když tohoto efektu bylo v klipu docíleno počítačovými efekty, zejména mezi teenagery nastala absolutní hysterie. Na odbyt jsou obrovské kontaktní čočky, které mají tento vzhled očí napodobit. Ve velkém se vyrábí v Asii a koupit se dají i přes internet za dvacet až třicet dolarů. V řadě zemí jsou však už zakázané a to především kvůli zdravotním rizikům, která s sebou jejich aplikace nese. Jsou totiž příliš velké, brání přístupu kyslíku a kvůli jejich velikosti dochází často k poranění a zanesení infekce do očí. Podle lékařů může jejich užívání vést až k oslepnutí.

2. Úzké džíny

Příliš úzké džíny mohou způsobit nervový problém jménem maralgia parestetica. Jde o onemocnění, které se objeví v důsledku setrvalého tlaku na stehenní nervy, které se projevuje brněním, pálením, bolestí, nebo dokonce necitelností v noze. Oběťmi tohoto zdravotního problému jsou typicky dělníci, kteří nosí těžké pásy s nářadím, těhotné ženy, nebo také obézní lidé. Lékaři se však stále častěji setkávají s tímto problémem u žen, které nosí velmi těsné džíny. I když je tento zdravotní problém většinou jen dočasný, při dlouhodobém nošení velmi těsných kalhot vám může velmi zkomplikovat život.

3. Falešná rovnátka

Pokud se domníváte, že rovnátka jsou neestetické a jejich nositelé trpí komplexy, zřejmě jste usnuli v minulém století. Teenageři by teď udělali cokoli, aby jim při úsměvu svítily v ústech kovové plíšky. Obrovská móda se z rovnátek stala především v Asii, kde si je dospívající objednávají i přes internet. Taková rovnátka jsou z medicínského hlediska k ničemu a zuby rozhodně nesrovnají (často ani není co rovnat). Protože však nejsou zhotovena na míru a jedná se jen o univerzální módní doplněk, způsobují poranění, poškození nervů i vážné infekce.

4. Brazilský keratin

Před několika lety se objevil brazilský keratin jako metoda, která slibovala přírodní narovnání a uhlazení vlnitých vlasů. Okamžitě se stala velkým hitem. Ačkoli jde o poměrně drahou metodu, vypadala jako slibná alternativa chemických způsobů narovnání vlasů, které k nim nebyly příliš šetrné. Je pravda, že podstatou metody je keratin, který je základním stavebním kamenem vlasů. Ale k tomu, aby měl narovnávající účinek je potřeba keratin doplnit formaldehydem, který je klasifikovaný jako karcinogenní látka. Navíc formaldehyd může způsobovat podráždění očí a dýchacích cest.

5. Tanga

Tanga možná vypadají sexy (pokud vám nejsou při každém posedu vidět zařezávající se šňůrky), ale pro vaše zdraví kalhotky z provázků rozhodně prospěšné nejsou. Šňůrka procházející mezi vašimi půlkami představuje pohodlnou cestu pro fekální bakterie, které se třením a pohybem kalhotek přenášejí do vagíny a močové trubice. Nositelky tang jsou tak mnohem více ohroženy vaginálními a močovými infekcemi. Kromě toho intenzivní nošení tang způsobuje hemoroidy.

6. Opalování.

Bronzový odstín kůže je sice módní, ale není žádným tajemstvím, že opalování - ať už v přírodě, nebo v soláriu - může způsobit rakovinu kůže. Podle lékařských statistik je až devadesát procent případů rakoviny kůže spojených s vystavením se ultrafialovému záření. Bezpečnou alternativou není ani opalování v soláriu; je prokázané, že ultrafialové záření působí na lidský organismus jako karcinogen. Lidé, kteří pravidelně navštěvují solária jsou vystaveni dvaapůlkrát většímu riziko, že se u nich rozvine rakovina kůže.

7. Vysoké podpatky

Boty na jehlových podpatcích, extrémní platformy a silné klíny jsou stále v módě. Zejména po uvedení seriálu Sex ve městě se na výsluní dostaly boty na extrémně vysokém podpatku z dílny Manola Blahnika a ženy po celém světě jsou ochotné utratit desetitisíce, aby v nich mohly vyrazit. Jenže nošení vysokých podpatků neúměrně namáhá kolena, zatěžuje boky a vazy, zkracuje lýtkové svaly, vede k bolestem kloubů a deformuje prsty na nohou.

8. Nadměrné kabelky

Nadměrné kabelky jsou sice trendy, ale důsledkem jejich nošení je bolest krční páteře. Mohou také způsobovat otoky a zatuhlost ramene a zad, natažení svalů, bolest kloubů, asymetrii ramen i bolesti hlavy. Naštěstí je tento typ bolesti je obvykle dočasný. Podle odborníků by kabelka neměla nikdy vážit víc než deset procent tělesné váhy, abyste neriskovali poškození páteře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 stylových pravidel, která byste měla porušit
Módní pravidla: Jak nosit šortky
7 filmů, které změnily módu
10 trendů, které musíte mít v letním šatníku