Menu
Úvod  › 

Sex, nebo city: Jaký je nejhorší druh nevěry?

Padla teorie, že muži nedokáží snést pomyšlení na sexuální románek své partnerky a ženám zase mnohem víc vadí mužova nevěra, v které hrály roli city. Ukázala to nová studie.

O tom, že nevěra je vždy bolestnou, nepříjemnou a zraňující záležitostí, nikdo nepochybuje. Nicméně podle nové studie zveřejněné v magazínu Live Science se liší druhy nevěry, které považují muži a ženy za nejhorší a neodpustitelné. U mužů jde o sexuální románek, ženám zase mnohem více vadí citový vztah jejich partnera.

Dosud se soudilo, že vysvětlení tohoto faktu lze hledat v evolučních rolí, které muži a ženy hrály. Nová studie ale tvrdí, že tyto rozdílné postoje jsou způsobeny různými typy vazeb ve vztazích.

Sex versus city

Doposud široce rozšířená evoluční teorie tvrdila, že muži mají takovou hrůzu se sexuální nevěry, protože kvůli ní čelí riziku, že budou živit cizí děti, kdežto citová nevěra je tolik neohrožuje. Podle tohoto předpokladu se ženy cítí víc ohroženy právě citovou nevěrou, protože hrozí, že přijdou o živitele svých dětí a on napře své síly k potomkům s jinou ženou.

Nová studie zjistila, že muži se cítí provinileji po sexuálním úletu, zatímco ženy pociťují větší pocity viny po citové investici, která směřuje jinam než k jejich partnerovi. Podle jejího autora, psachologa Kennetha Levyho tkví problém předchozích výzkumů především v tom, že zohledňují pouze většinu mužů, kteří uvedli, že je pro ně neodpustitelná sexuální nevěra, ale neberou ohled na poměrně početnou skupinu mužů, kteří naopak uvádějí, že by nebyli schopni odpustit citovou nevěru.

Levy, který studoval vazby ve vztazích, zjistil, že podle toho, jak lidé nazírají na vztahy, se mění i jejich pohled na nevěru. Levy rozlišuje mezi dvěma typy vazeb ve vztazích: volný a těsný. Člověk s volným typem vztahu nevidí v partnerství příliš výhod a klade důraz především na svou svobodu a nezávislost. Jeho vlastní svoboda a pocit volnosti je pro něj důležitější než vztah. Na druhou stranu člověk vyznávající těsný vztah je rád dobrovolně závislý na svém partnerovi a vztah je pro něj nejvyšší hodnotou.

Na pohlaví nezáleží

Levy předpokládá, že to, jaký typ nevěry budou považovat lidé za horší, závisí především na tom, jaký typ vztahu vyznávají. Pro člověka s těsným typem vztahu bude mnohem horší nevěra emocionálního typu, kdežto lidé s volným typem vztahu budou považovat za horší sexuální nevěru.

Pro potvrzení této teorie uskutečnili výzkum s více než čtyřmi stovkami vysokoškolských studentů, kteří se aktuálně nacházeli ve vztahu. Vědci se jich potom v rozhovorech ptali, zda by jim víc vadila sexuální nebo citová nevěra. Závěry výzkumu skutečně potvrdily Levyho původní hypotézu: Muži s volným typem vztahu považovali za nepřijatelnou sexuální nevěru, zatímco muži s těsným typem vztahu označovali za horší citový typ nevěry. Poněkud překvapivě se stejné pravidlo ukázalo i v případě žen.

Podle Levyho tak mnohem víc záleží na tom, jaký typ vztahu máte, než na tom, jste-li muž, nebo žena. Lidé s volným typem vztahu si zachovávají k ostatním odstup, nejsou proto tolik zranitelní na citové úrovni. Kdežto v těsném vztahu je pro partnery nesnesitelná představa citově podložené nevěry.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Podvádí vás? 10 signálů, podle kterých to poznáte
Jak odpustit při nevěře?
Proč jsou muži nevěrní