Menu
Úvod  › 

Jak odpustit při nevěře?

Stalo se to, co jste už dávno tušila. Nachytala jste ho ve vaší posteli s jinou. Máte mu to odpustit a můžete vůbec pokračovat ve vztahu poznamenaném nevěrou?

"To, že Jára někoho má, jsem tušila už několik měsíců. Choval se jinak, neustále si s někým psal, vracel se bez vysvětlení pozdě domů a několikrát zůstal venku i přes noc, ačkoli se to nikdy předtím nestalo," vypráví třicetiletá Dana Š. z Plzně. "Nachytala jsem ho v situaci jako z primitivního filmu. Měla jsem jet na služební cestu, ale po cestě se nám porouchalo auto a musela jsem se vrátit domů dřív. Že je zle jsem pochopila v okamžiku, kdy jsem odemkla dveře bytu a na chodbě ležely kalhotky z černé krajky."

"Samozřejmě byl v nejlepším se svou novou kolegyní, o které mi poprvé říkal právě před několika měsíci. Byla jsem úplně v šoku a trvalo několik hodin, než mi v plné míře došlo, co se skutečně stalo. Jára se to snažil urovnat, ale nevím, jestli mu budu někdy schopná odpustit."

Zahýbání versus rozvod

Důsledky mužské a ženské nevěry jsou podle psychologů zcela odlišné: "Zatímco muži častěji zahýbají, kdežto ženy se rovnou chtějí rozvádět," uvádí v knize Muž a žena - návod k použití psycholog Petr Šmolka. "Nevěrná žena se často chová rozvodově radikálněji než nevěrný muž. Dokonce i tam, kde jsou v manželství děti. Je téměř jisté, že je i po rozvodu získá do péče. Běžný muž se navíc vyhýbá změnám. Jen zřídkakdy dává popud k výraznějším inovacím. Podobně přistupuje i k novému vztahu. Ze všeho nejraději by jej měl jen na přilepšenou. Hlavně, aby si nemusel zvykat na nějaké změny!"

Je proto pravděpodobné, že i poté, co ho nachytáte při činu, se bude snažit váš vztah zachránit a slepit. Nemusí to být samozřejmě způsobeno jen jeho pohodlností, ale skutečností, že si uvědomil, co by ztratil. Lze ale na nevěru zapomenout a fungovat dál?

Pevná pravidla

"Mnohé ženy jsou schopné odpustit nevěru jako takovou, ale větší problém mají s obnovením porušené důvěry," vysvětluje psycholožka Zdena Dušková. "V první řadě potřebují mít jistotu, že mužova nevěra proběhla pouze na tělesné úrovni a že k dotyčné nechoval žádné city. Citově zainteresovanou nevěru totiž vnímají jako mnohem víc ohrožující."

Pokud jste si jistá, že vy oba o zachování a pokračování vztahu stojíte, snažte se přijít na to, proč k nevěře vůbec došlo. Popovídejte si o tom, co od vztahu a od sebe vzájemně očekáváte, co se vám nelíbí a co byste chtěli změnit. Nemluvte však v obecných pojmech typu: "Cítím, že už mě nemáš tolik rád," ale formulujte své požadavky konkrétně. Například, že byste ocenila, kdybyste spolu trávili více volného času.

Dalším krokem je stanovení pevných pravidel. "Nelze nevěrného partnera trestat doživotně tím, že mu odejmete veškeré soukromí a budete trvat na tom, aby se vám ze všeho zpovídat," říká psycholožka. "Na druhou stranu je legitimním požadavkem, aby vám například předem oznámil, pokud se bude chtít někde zdržet přes noc."

"Nemůžete však očekávat, že vám uvěří, že jste mu odpustila, pokud na něj jeho prohřešek vytáhnete kdykoli se pohádáte," varuje Zdena Dušková. Pokud se rozhodnete pokračovat po nevěře dál, je potřeba udělat tlustou čáru a za tu už se nikdy nevracet. Jestliže budete neustále jitřit staré rány, nemůžete počítat s tím, že se úspěšně zahojí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Podvádění, lži a nevěrnost