Menu
Úvod  › 

Proč jsou muži nevěrní

Máte pocit, že muži u milenek hledají lepší sex? Nebo se do nich zamilují kvůli jejich mládí a vzhledu? Omyl. Výzkumy ukazují něco úplně jiného.

Proč jsou muži nevěrní a vyhledávají mimomanželské poměry? Vztahový psycholog M. Gary Neuman věnoval tomuto tématu několik svých rozsáhlých výzkumů. V rámci odhalení důvodů, důsledků a okolností nevěry vedl hloubkové rozhovory s víc než dvěma sty muži. Nabízíme vám několik zajímavých závěrů, ke kterým došel.

Citové neuspokojení

V rámci výzkumů se prokázalo, že 48% mužů je nevěrných v důsledku emočního a citového neuspokojení. Toto zjištění zcela popírá všeobecně rozšířenou domněnku, že hlavní příčinou nevěry je sex. Sexuální nespokojenost a touha po lepších erotických zážitcích žene do náruče jiné ženy pouhých 8% mužů. "V naší kultuře je hluboce zakořeněný předsudek, že mužům stačí ke štěstí pouze sex," říká Neuman. "Ale nejenom moje výzkumy dokazují, že pro muže je extrémně důležité především citové uspokojení. Chtějí, aby si jich jejich partnerky vážily a oceňovaly jejich snahu."

Problém je v tom, že muži mají mnohem větší problém než ženy s vyjadřováním svých potřeb a citů, takže pro vás může být obtížné odhadnout, kdy by zrovna váš partner ocenil povzbuzení. "Většina mužů považuje za zženštilé požádat o pozornost a projev náklonnosti, což je také důvod, proč jsou jejich citové potřeby často opomíjeny," říká psycholog.

Pocit viny

Výzkumy dále ukazují, že 66% nevěrných mužů cítí kvůli svému poměru pocit viny a výčitky svědomí. Ve skutečnosti 68% nevěrníků nikdy netoužilo po tom být nevěrní a většina z nich by byla šťastná, kdyby k aférce nikdy nedošlo.

Na druhou stranu však psychologové tvrdí, že pocit viny muže od nevěry neodradí. "Muži dokáží své výčitky svědomí lépe než ženy vytěsnit a zpracovat je později." Pokud vám tedy partner přísahá, že by vám nikdy nemohl být nevěrný, rozhodně to nepovažujte za celoživotní závazek.

Příklady táhnou

Neméně zajímavou je skutečnost, že 77% nevěrných mužů má kamaráda, přítele, či kolegu, který svou partnerku podvádí. Pokud se v blízkosti nevěrníka vyskytuje další podvádějící, dodává nevěře zdání normálnosti a svým způsobem jí legitimuje. Váš partner si to podvědomě překládá do sdělení typu: "Můj kamarád je super frajer a pokud podvádí svou ženu, nemůže to být nic tak hrozného."

Samozřejmě nemůžete svému partnerovi zakázat styky s jeho kamarády. Ideální by však bylo, kdyby se s nevěrným kamarádem setkával při obědě v restauraci, při sportovních utkáních nebo v rámci celé party lidí. Jde o mnohem neškodnější a potenciálně méně nebezpečné situace, než je třeba večer v baru, kdy bude nevěrník vysvětlovat a obhajovat své chování.

Vybudujte také kolem vás sociální síť šťastně sezdaných párů. Sdílením hodnot typických pro funkční vztahy budou nenásilně podporovat partnerskou atmosféru.

Nebezpečné kolegyně

Výzkumy ukazují, že 40% nevěrníků potkalo svou milenku v zaměstnání. "Velmi často podvádějí muži své partnerky s kolegyněmi, které jim dokáží naslouchat, ocenit je a složit jim komplimenty," říká Neuman. "To je totiž často v příkrém v rozporu s neustálou kritikou, které jsou soustavně vystavováni doma."

Pokud mezi vaším partnerem a jeho kolegyní vzniklo důvěrné pouto a máte pocit, že o ní mluví mnohem častěji než o ostatních, je nejvyšší čas zpozornět. Zkuste si popovídat o svém vztahu a odhalit jeho nedostatky. Buďte také pozorná k varovným signálům, které vám dávají najevo, že něco není v pořádku. Zůstává váš partner dlouho do noci v zaměstnání a společnost mu dělá jen ona inkriminovaná kolegyně? Jezdí společně na služební cesty? Chodí na pracovní večeře? Nebojte se ho zeptat na jejich vztah přímo.

Jak vypadají milenky

Pouze 12% nevěrných mužů tvrdí, že je jejich milenka fyzicky atraktivnějších než jejich žena. Jinými slovy, muži nejsou nevěrní kvůli tomu, aby si zajistili do postele hezčí tělo. "Většina nevěrných u milenky hledá emoční podporu a cítí k ní citovou náklonnost. Sex je jen jakýmsi vedlejším produktem," říká Neuman.

Tomu odpovídá i zjištění, že pouhých 6% nevěrných mužů se s jinou ženou vyspí ten samý den či noc, kdy se potkají. Ve skutečnosti 73% nevěrníků znalo milenku víc než měsíc, než spolu skončili v posteli. To je dobrá zpráva pro vás, protože varovné signály, že se k nevěře schyluje, se většinou objeví ještě mnohem dříve, než k ní ve skutečnosti dojde.

Podle vztahových psychologů nevěře předcházejí obvykle varovné signály, kdy partner tráví stále více času mimo domov. Nevyžaduje sex, vyhýbá se konverzaci s vámi, vyvolává nesmyslné hádky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Podvádění, lži a nevěrnost