Menu
Úvod  ›   › 

Rady a tipy jak docílit vyššího platu

Máte dojem, že je načase, aby vám v práci zvedli plat? Pravdou je, že člověk by se měl stále posouvat vpřed. Stát na jednom místě po dlouhou dobu je docela deprimující. Pokud svou práci navíc odvádíte pilně, máte již potřebné zkušenosti, pak si dodejte kuráž a požádejte o zvýšení mzdy. Nevíte, jak na to? Pak si přečtěte náš článek. Rádi vám poradíme.

Srovnávací metoda

Nestřílejte naslepo! Zjistěte si, kolik berou za stejnou práci nejen lidé u vás v podniku, ale také u konkurence. Je-li váš šéf rozumný, než aby připustil, že odejdete o dům dál, raději vám plat zvedne.

Zdroj:Plat

Sypete argumenty z rukávu

Rozhodně se připravte na otázku, proč by vám měli ve firmě plat zvednout? Než tedy zaklepete na dveře jeho kanceláře, ohlédněte se zpátky za svou prací a přemýšlejte, kam jste se posunuli? Co vše jste se naučili, jaké povinnosti vám přibyly? Jste samostatní, zvládnete práci za dva, umíte ještě i něco navíc?

Domluvte si se šéfem schůzku

O zvýšení platu nežádejte u svačiny, ale poproste šéfa o schůzku a jeho půl hodinky času v soukromí. Jde přeci jen o citlivou záležitost a nepotřebujete mít kolem sebe zvědavce. Vyberte si den a dobu, kdy nebývá u vás ve firmě největší frmol, ale spíš klid.

Stanovte si konkrétní částku

Říci jen "chci přidat" kolik, to už nechám na vás, by nebyl zrovna profesionální tah. Proto jsme vám na začátku radili, ať si uděláte průzkum. Nebudete tak střílet od boku nesmyslnou částku a na stranu druhou se naučíte nedávat lidem slevy. Naučte se vážit si sami sebe i své práce.

Jednejte na rovinu

Neříkejte vašemu šéfovi, že můžete okamžitě odejít ke konkurenci, kde je plat o poznání vyšší, pokud to skutečně není pravda. Může se stát, že tuto strategii prohlédne a nebudete v jeho očích vypadat jako ten, kdo si férové jednání (tedy i zvýšení platu) zaslouží. Nicméně klidně se můžete u konkurence na práci zeptat. Pokud vám nepřidají, pak skutečně odejít o dům dál.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Peníze v práci