Menu
Úvod  › 

Jak skladovat mateřské mléko

To, že kojíte, neznamená, že musíte být se svým dítětem čtyřiadvacet hodin denně. Pokud se naučíte mateřské mléko správně skladovat, může za vás kdykoli nakrmit někdo jiný.

Mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svém dítěti do začátku života dát. Na druhou stranu jistou nevýhodu kojení představuje nutnost být dítěti neustále k dispozici. Kojení ale rozhodně neznamená, že se nemůžete od dítěte nikam hnout. Pokud máte dost mléka, můžete odstříkat a mléko si uskladnit do zásoby. Nakrmit ohřátým mlékem potom může už kdokoli jiný.

Na uskladnění mléka si můžete pořídit speciální sáčky, které se dávají do mrazáku (vyrábí je například Medela), plastové kelímky (například Avent), ale stejnou službu vám prokáže i prázdná sklenička od přesnídávky. Výhodou prvních dvou možností je stupnice, na které přesně vidíte, jak velká je dávka uskladněného mléka.

Nutností je však sterilizace nádoby, ve které mléko uskladňujete, protože v nesterilizovaném zásobníku se mléko mnohem rychleji kazí a vydrží tudíž kratší dobu. Stejně tak označte nádobu štítkem, kde bude uvedeno, kdy jste mléko odstříkala a kolik ho je.

Potom už jen záleží na tom, jak dlouho potřebujete mléko skladovat. Pokud je potřebujete jen do druhého dne, můžete jej klidně umístit do ledničky. Odstříkané mléko totiž vydrží v zadní části ledničky čtyřiadvacet hodin. Jestliže si chcete vytvořit zásoby mléka na delší dobu, můžete jej zamrazit a potom vám vydrží (při teplotě -18 stupňů Celsia) až tři měsíce.

Při zamrazování je však potřeba teplotu snižovat postupně. Proto dejte zásobník s mlékem nejprve na několik hodin do ledničky a teprve poté do mrazáku. Je přitom nutné, aby byla nádoba dokonale uzavřená, jinak mléko "natáhne" pachy potravin uskladněných v lednici.

Stejný postup platí i při rozmrazování mléka. Teplotu je nutné zvyšovat postupně. To znamená nechat mléko například přes noc v lednici a teprve poté ohřívat. Při ohřívání však zapomeňte na mikrovlnou troubu, která by zničila část zdraví prospěšných látek v mléku. Mateřské mléko ohřívejte vždy ve vodní lázni.

Pokud nestihnete mléko rozmrazit postupně v lednici, můžete dát nádobu pod studenou tekoucí vodu a postupně zvyšovat teplotu, až se mléko zcela rozmrazí. Poté jej klasicky ohřejte ve vodní lázni.

Nemusíte odstříkat celou dávku mateřského mléka naráz, ale můžete jej postupně sbírat v průběhu celého dne. Je však nutné slévat dohromady mléko podobných teplot. Takže ke zchladlému mléku nepřilévejte mléko čerstvě odstříkané, ale dejte je nejprve zchladit a teprve pak je slijte dohromady.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kojení v mateřství