Menu
Úvod  › 

Co se vám snaží říct vaše tělo: Signály, které nesmíte ignorovat

Bolí vás často hlava, máte popraskané koutky úst, jste unavení, podráždění a nemůžete se soustředit. Seznamte se s varovnými signály, které byste rozhodně neměli podceňovat.

Tělo je fascinující "stroj", který dělá všechno možné i nemožné pro to, aby si zachoval svou přirozenou rovnováhu - případně ji znovu co nejdříve obnovil. Drobné bolístky a problémy, se kterými se potýkáte, proto mohou být prvním varovným signálem, že není něco v pořádku. Pokud se naučíte dekódovat tato volání o pomoc a zjistíte, co vám jejich prostřednictvím vlastně chce vaše tělo sdělit, budete mít mnohem příjemnější život:

Problém: Pijete příliš mnoho dietní coly

Příznaky: Bolesti hlavy, intenzivní chuť na sladká nebo slaná jídla, podrážděnost, neschopnost soustředění.

Proč: Umělá sladidla, zejména potom aspartam, může způsobovat bolesti hlavy i migrény. Největšímu riziku jsou vystaveni lidé s genetickou poruchou jménem fenylketonurie, která je způsobena nedostatkem enzymu potřebného k metabolizování mimo jiné i aspartamu. Bolesti hlavy však může nadměrná konzumace aspartamu i u zcela zdravých lidí. Jeho nadměrné množství totiž může působit jako nervový toxin. Pokud tedy často trpíte na bolesti hlavy, zkuste colové nápoje nahradit čistou vodou.

Problém: Přemnožené kvasinky

Příznaky: Svědící uši, krk a sliznice. Výkyvy nálad, únava, slabý imunitní systém, přírůstek váhy.

Proč: Průměrný člověk zkonzumuje za rok téměř sedmdesát kilogramů cukru. A právě cukr představuje živnou půdu pro množení kvasinek. Čím víc cukru zkonzumujete, tím více potravy kvasinkám poskytnete a tím nekontrolovatelněji se budou množit. Malé množství kvasinek je normální v každém organismu, nicméně pokud se kvasinky přemnoží, způsobují řadu problémů. Kvasinky se nejraději a nejrychleji množí na vlhkých, tmavých místech a při přemnožení mohou způsobovat například podráždění pokožky, svědění, či začervenání. Pokud se u vás objevují příznaky přemnožení kvasinek, omezte razantně přísun cukru. To znamená omezení nejen cukrovinek, ale i ovoce, džusů, alkoholu a dalších zdrojů skrytého cukru.

Problém: Jste dehydrovaní

Příznaky: Popraskané rty, bolesti hlavy, nepravidelné močení, tmavě žlutá a páchnoucí moč, suchá kůže.

Proč: Rty jsou nejlepším ukazatelem zdraví a hydratace celého těla. Pokud jste dobře hydratovaní, vaše rty jsou hydratované též. Málo vody v těle znamená menší hydrataci kůže, která je největším orgánem v těle. Jemná tkáň rtů je na vysychání a nedostatečné zvlhčení mimořádně citlivá. Pokud si neustále olizujete rty, nebo musíte často používat balzám, jde o příznak nedostatečné hydratace. Za den byste měli vypít minimálně dva litry tekutin - nejlépe čisté vody, nebo bylinných čajů.

Problém: Nejíte dostatečné množství vlákniny

Příznaky: Zácpa, kožní problémy, problémy s trávením.

Proč: Zácpa je nejjasnějším indikátorem toho, že vaše tělo potřebuje mnohem víc vlákniny. Denně byste, podle odborníků, měli zkonzumovat čtyřicet gramů vlákniny, aby vaše stolice byla pravidelná. Nicméně současný denní průměr konzumace vlákniny na dospělého člověka činí osm gramů, což je silný podprůměr. Zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce a cereálií. Dostatečné množství vlákniny vás ochrání i před srdečním onemocnění a sníží vaše riziko cukrovky.

Problém: Nedostatek vitamínu B

Příznaky: Popraskané koutky úst, anemie, nedostatek energie, únava, kožní problémy, tmavé kruhy pod očima.

Proč: Nedostatek vitamínu B se nejrychleji projeví na jazyku nebo na rtech. Popraskané, rozbolavělé a oteklé koutky rtů jsou příznakem nedostatkem vitamínu B. Snažte se zařadit do svého jídelníčku více cereálií, kvasnice, zeleniny, vaječný žloutek, červené maso, játra, drůbež a lososa. Všechny tyto potraviny jsou bohaté na vitamín B.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 divných věcí, které děláte každý den
Odstranění tetování: Bolestivé a nikoli stoprocentní
Test: Který z vašich smyslů je dominantní?
Energetické nápoje: Skutečnost, která se vám nebude líbit
13 věcí, které o svém těle ještě nevíte