Menu
Úvod  › 

Překvapivé spouštěče jarní alergie

Dáváte si pozor na kvetoucí břízy a další známé alergeny a možná vás ani nenapadne, co všechno může také způsobovat vaši každoroční alergii. Představujeme vám skutečně překvapivé spouštěče jarní alergie.

Ovoce

Chodíte nakupovat na trhy v domnění, že produkty, které tam nakoupíte, posilují váš imunitní systém? Jenže ve skutečnosti může ovoce vaši alergii nastartovat nebo zhoršit. Když totiž kvetou stromy, květiny a všude kolem je spousta pylu, váš imunitní systém je v pozoru a reaguje přehnaně na cokoli, co je jen vzdáleně podobné pylu. A právě to může být ovoce. Syrové ovoce může průběh vaší alrtgie výrazně zhoršit.

Alkohol

U lidí, kteří trpí sennou rýmou, astmatem, chronickou bronchitidou, nebo chronickou obstrukční plicní chorobou, se kýchání, ucpaný nos a další typické symptomy výrazně zhoršují po požití alkoholu. Alkohol totiž rozšiřuje cévy v nose a provokuje imunitní systém k bouřlivé reakci. Nejproblematičtější je z tohoto pohledu popíjení vína.

Stres

Stres sám o sobě alergii způsobit nemůže, nicméně může výrazně zhoršit její průběh a symptomy. Výzkum provedený na Ohio State University Medical Center ukázal, že i malé množství stresu zvyšuje hladinu proteinů, způsobujících alergii. Navíc vysoká hladina stresového hormonu, kortizolu, vyřazuje ze hry imunitní systém, čímž se průběh alergického záchvatu zhoršuje.

Vlasové přípravky

Gely, vosky a další vlasové přípravky, kterými si tvarujete patku, fungují jako dokonalý magnet na pyly poletující povětřím. Pokud se bez baterie vlasových přípravků nedokážete obejít, alespoň se pokuste mýt si vlasy každý den, abyste s nimi z vlasů smyli i nalepený pyl.

Přelité květiny u vás doma

Pokud své květiny, které pěstujete doma, přeléváte, v jejich květináčích vznikají ideální podmínky pro růst plísní a jejich spory jsou významným alergenem, který zhoršuje symptomy každoroční jarní alergie. Nastudujte si, kolik vody která květina potřebuje a nepřelévejte je.

Ranní sprcha

Pokud každé ráno bojujete s ucpaným nosem, raději se koupejte každou noc před spaním místo toho, abyste si dopřávali ranní sprchu. Večer ze sebe totiž smyjete částečky prachu a pylu, který jste na sebe nachytali za celý den, a nebudou vás tak dráždit v průběhu noci

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejnebezpečnější potraviny pro děti
Stres vaše astma zhorší
Nenápadný zabiják: Příliš mnoho soli
Rýma u dětí: Je to nachlazení, nebo alergie?
9 věcí, které vám zhorší alergii