Menu
Úvod  › 

Před čím vším vás zachrání aspirin

Možná jste ani netušili, jaký poklad se ukrývá ve vaší domácí lékárničce. Stačí jedna pilulka aspirinu denně a rapidně poklesne riziko, že vás sklátí rakovina, infarkt, nebo mrtvice.

Podle nejnovější studie, která byla nedávno zveřejněna, může aspirin radikálně snížit riziko rakoviny. Předchozí výzkumy zase tvrdí, že stačí jedna pilulka aspirinu denně a vyhnou se vám mrtvice, astma i infarkt. Je ale aspirin skutečně tak všemocným lékem, který může rozhodovat o vašem životě a smrti? Přinášíme vám přehled jeho kladů, ale i záporů:

1. Snižuje riziko, že zemřete na rakovinu

Studie, publikovaná v magazínu The Lancet letos na jaře, prokázala, že pravidelné malé dávky aspirinu snižují riziko rakoviny tlustého střeva, jícnu, prsu a dalších typů. Toto riziko se při pravidelném požívání aspirinu snižuje o 37 procent.

2. Nedostanete infarkt

Lidé, kteří užívali aspirin minimálně jednou za měsíc, měli o pětatřicet procent menší pravděpodobnost, že se u nich objeví srdeční záchvat, než osoby, které aspirin neužívaly. Aspirin má protisrážlivé účinky a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin, které jsou právě příčinou infarktů a cévních mozkových příhod. Tvrdí to alespoň studie z roku 2011 provedená na Mayo Clinic.

3. Redukuje riziko astmatu

Výzkum, zveřejněný v magazínu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, zjistil, že lidé, kteří pravidelně užívají aspirin, mají o dvaadvacet procent menší pravděpodobnost, že se u nich objeví astma. Na druhou stranu se nepotvrdila teorie, že by aspirin zlepšoval symptomy u nemocných astmatem.

4. Menší pravděpodobnost rakoviny slinivky

Dlouhodobý výzkum prokázal, že lidé, kteří užívali aspirin minimálně jednou denně, měli o šestadvacet procent menší riziko, že se u nich rozvine rakovina slinivky. Nicméně výsledky nejsou příliš přesvědčivé, protože nezohledňují takové faktory, jako je například kouření, nebo tělesná hmotnost.

5. Zvyšuje výskyt Crohnovy choroby

Lidé, kteří užívají aspirin pravidelně po dobu jednoho roku, jsou pětkrát více ohroženi rozvojem Crohnovy choroby. Dokázal to výzkum z roku 2010, kterého se zúčastnilo více něž dvě stě tisíc dobrovolníků.

6. Snižuje riziko Parkinsona

Ženy, které užívaly minimálně dva aspiriny za týden po dobu jednoho měsíce, měly o čtyřicet procent menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Parkinsonova choroba. Tento pozitivní efekt se však projevil pouze u žen a nikoli u mužů.

7. Nedostanete rakovinu prostaty

Muži, kteří v dospělém věku užívali pravidelně aspirin minimálně po dobu pěti let, mají o dvacet let menší riziko, že se u nich rozvine rakoviny prostaty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Skutečně divné věci, které vám zkracují život
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech
5 věcí, které vám žádný lékař neřekne
6 nejhorších a nejkurióznějších nemocí světa