Menu
Úvod  › 

Pouštějte svému bříšku hudbu

Vaše dítě slyší zvuky zvenčí už v době, kdy se nachází ve vašem bříšku. Jak můžete využít hudby a dalších zvuků k jeho prospěchu?

Zkoušela jste si někdy představovat, jaké zvuky doléhají k uším vašemu dítěte v děloze? Děťátko žije v prostředí naplněném zvuky, pohyby a vibracemi. Prvními zvuky, které vaše dítě slyší, je rytmické bušení srdce, šumění krve a šplouchání plodové vody.

Uši plodu se začínají vyvíjet v průběhu třetího týdne a už ve dvacátém týdnu těhotenství se uši dítěte podobají uším dospělého. O čtyři týdny později je sluch plně rozvinutý a dítě může slyšet hlasy, hudbu a další zvuky vně dělohy. Zvuky uvnitř dělohy jsou ztlumené, ale melodie a rytmus hudby doléhají k uším dítěte nezměněny. Dětský mozek registruje rytmické vzorce a je schopný rozpoznat i změny v melodii.

Určité frekvence prostupují skrz plodovou vodu lépe než jiné a nízké frekvence dolehnou k dítěti bez problémů. Pokud si tedy chcete být jisti, že děťátko hudbu dobře uslyší vybírejte skladby s převahou basů a výrazných bicích.

Hlasy mámy a táty

Po celá staletí zpívají matky ukolébavky a písničky nejen svým narozeným dětem ale také svým bříškům. Matčin hlas přichází do dělohy skrz její vlastní tělo a je tak silnější, bohatší a méně zkreslený než ostatní zvuky zvenčí.

Novorozené dítě však podle výzkumů nepoznává pouze matčin hlas ale i hlubší hlas otce, který k němu doléhal skrz plodovou vodu. Pokud otec mluví nebo zpívá dítěti ještě v bříšku, je schopné poznat ho podle hlasu i po narození.

Hudba a učení

Poslouchání hudby může obohatit život plodu v děloze tím, že stimuluje jeho uši, mozek a celé tělo. Hudba je důležitou formou komunikace, která připravuje dítě na pozdější učení v životě. Zakládá také porozumění řeči. Poslech hudby a zpívání je zdravým a vynikajícím způsobem, jak stimulovat rozvoj dítěte.

U dítěte se rozvíjí prenatální paměť a ono je pak schopno rozpoznat a preferovat hudbu a písně, které slyšelo v děloze. Známá melodie pak má uklidňující efekt a pomůže vám pak například utišit plačící dítě. Nahrané zvuky moře zase dítěti připomínají zvuky, na které bylo zvyklé uvnitř dělohy, a mají také uklidňující efekt.

Výběr hudby

Víc než konkrétní druh hudby má na dítě větší vliv reakce a nálada matky. Pokud je matka klidná, šťastná a uvolněná, dítě se cítí stejně. Výzkumy ukazují, že prenatální hudební paměť je stejná pro různé druhy hudby. Neexistuje žádný důkaz, že by například poslouchání klasické hudby mělo na dítě lepší vliv než například jazz.

Víc než hudební styl se zdá být důležitější rychlost hudby. Aby bylo dítě schopné hudbu postřehnout nesmí mít nepravidelný rytmus a nesmí být příliš pomalá. Schválně zkuste pouštět dítěti různé typy hudby a sledujte jeho reakci. Kope více při rychlejší hudbě? Uklidní se při určitých skladbách? Podle toho vybírejte typ hudby, kterou budete bříšku pouštět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte udělat, než budete mít dítě
Jak si vytvořit vztah k nenarozenému dítěti
Naučte se milovat své těhotné tělo
Mýty a pověry o těhotenství