Menu
Úvod  › 

Nejšpinavější věci ve vašem bytě

Nejspíš byste to do nich neřekli, ale ve vašem bytě je hned několik věcí, které bakterie přímo milují. Budete překvapeni, kolik bacilů je na předmětech, které denně používáte.

Na začátku si odpovězte na kontrolní otázku: Kdyby vám upadl kousek ovoce do záchodové mísy a na kuchyňskou linku, odkud byste ho strčili rovnou do úst. Z kuchyňské linky? Potom jste právě do svého těla vpravili několikanásobně víc bacilů, než kdybyste si ho dali rovnou ze záchodu. Bakterie, viry a další mikrobi totiž číhají a rozmnožují se na místech, kde byste je vůbec neočekávali. Tady jsou některá z míst a předmětů, která byste možná za útočiště bacilů nepovažovali, ale přesto patří ve vašem bytě k nejkontaminovanějším:

Kuchyňská linka

I když to většině lidí připadá neuvěřitelné, vědci dokázali, že vaše toaleta obsahuje mnohem méně fekálních bakterií než vaše kuchyňská linka, pro server mns to uvedla Eileen Abruzzo z Long Island College Hospital of Brooklyn. Částečky jídla, které spadnou z talířů a nejlépe se ještě dostanou do vlhkého prostředí kolem kuchyňského dřezu, představují ideální potravu pro řadu bakterií včetně těch nejnebezpečnějších, jako je E. coli a salmonela. Podle odborníků je skutečně paradoxní, že lidé poctivě dezinfikují své toalety, ale kuchyňské lince a dřezu nevěnují ani zdaleka tolik pozornosti. Většina lidí se domnívá, že stačí linku a dřez opláchnout vodou, jenže ta bakterie a choroboplodné zárodky rozhodně neodstraní. Ideálně byste měli tuto zónu ošetřovat dezinfekčním prostředkem a vodou jednou denně.

Zubní kartáček

Dáváte si ho dvakrát denně do úst, ale přemýšleli jste někdy o tom, kolik bacilů se v něm skrývá? Po použití jej odkládáte ještě vlhký a to je přesně prostředí, které bakterie milují a mohou se v něm nerušeně množit. Jakoby nestačilo, že se v něm množí bacily z vašich úst, pokud máte toaletu ve stejné místnosti jako umyvadlo, kontaminují jej ještě fekální bakterie. Výzkum provedený na University of Arizona Department od Soil, Water and Enviromental Science zjistil, že při každém spláchnutí toalety se bakterie a viry v kontaminovaných kapičkách vody rozstřikují do vzduchu. Tyto mikrobi jsou ve vaší koupelně identifikovatelní ještě dvě hodiny poté, co jste spláchli. A najdete je právě i na vašem zubním kartáčku. Zubní kartáček byste měli mít bezpodmínečně na suchém vzdušném místě (dostatečně vzdáleném od toalety), aby mohl rychle vyschnout. Důležité je také časté měnění kartáčku, zejména pokud jste nemocní.

Slánka a pepřenka

Napadlo by vás, že jedny z nejšpinavějších předmětů ve vaší domácnosti máte umístěné přímo na jídelním stole? Ale bohužel je to tak. Ve studii provedené v roce 2008 na University of Virginia mělo třicet lidí, u kterých se začaly projevovat symptomy nachlazení, jmenovat deset míst, kterých se u sebe doma dotkli v předcházejících osmnácti hodinách. Vědci potom testovali tyto místa na přítomnost chřipkových virů. Jediným předmětem, kde byly chřipkové viry přítomné ve sto procentech případů, byla slánka a pepřenka. Když umýváte nádobí, neměli byste zapomínat právě ani na slánku a pepřenku.

Televizní ovladač

Upadne vám na zem, zapadne mezi polštáře na pohovce, kýcháte na něj, kašlete, každý v domě si na něj sáhne. "Cokoli, na co lidé často sahají, je plné mikrobů," říká Abruzzo. Výzkum z University of Virginia prokázal, že televizní ovladač patří mezi místa s nejhojnějším výskytem bacilů vůbec. Čas od času byste jej měli umýt čističem s obsahem alkoholu a hlavně donutit všechny členy vaší domácnosti, aby si pravidelně myli ruce.

Klávesnice počítače

Jíte nad ní, kýcháte, saháte na ni neumytýma rukama, takže není divu, že klávesnice počítače patří z hlediska choroboplodných zárodků k nejrizikovějším místům. V nedávné britské studii odborníci analyzovali bakterie nacházející se na počítačové klávesnici a zjistili přítomnost i tak závažných bakterií jako je E. coli nebo stafylokok. Tušili jste vůbec, že na vaší klávesnici se nachází pětkrát víc mikrobů než na záchodovém prkénku? Podle odborníků byste si měli důsledně mýt ruce vždy před a po použití počítače. Pokud už musíte jíst u počítače, rozhodně tak nečiňte nad klávesnicí. Tu byste měli pravidelně čistit, dezinfikovat a vysávat případné nečistoty a drobky.

Vana

Místo, kde očisťujete sami sebe, rozhodně samo nijak čisté není. Nedávný výzkum odhalil přítomnost stafylokoka v 26% koupelnových van. Ještě mnohem horší výsledky se ukázaly u masážních a vířivých van, kde byl stafylokok přítomný ve 43%. Prakticky ve všech vanách se nacházely fekální bakterie a 81% jich obsahovalo houby a plísně. Podle odborníků jsou na tom masážní vany hůře z toho důvodu, že trysky nelze pořádně vyčistit, drží se v nich voda a bakterie tam mají ideální prostředí k množení. Pokud si chcete být jisti, že se koupete v čisté vaně, po každém koupání byste ji měli dezinfikovat a vysušit ručníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 důvodů, proč by měly ženy posilovat
Test: Jak jste ve skutečnosti staří?
10 důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění
Tipy, které povzbudí vaši paměť
Jak vás ovlivňuje barva vlasů