Menu
Úvod  › 

Netradiční výlety po Jižních Čechách

Český Krumlov, Hluboká, či Lipno patří k povinným položkám výletního itineráře Jižních Čech, ale jih republiky vám může nabídnout mnohem víc. Představujeme vám tipy na jarní výlety, které sice nejsou notoricky známé, ale o to kouzelnější.

Helfenburk: Ztracený hrad

Můžete se připojit k davům turistů, kteří míří na Zvíkov, Rábí, nebo dalších z notoricky známých hradů... anebo si můžete mezi Volyni a Bavorov. Tady odstavíte auto na miniaturním parkovišti pod lesem a vydáte se do kopce pěšky. Na jeho vrcholu se před vámi otevře pohled na jednu z nejrozsáhlejších zřícenin v Čechách. I když hrad Helfenburk nezaujímá čelní místo v jihočeských průvodcích, má neopakovatelné kouzlo a atmosféru. Helfenburk, který původně vlastnili páni z Rožumberka, po mnoho let chátral a vypadalo to, že z něj zbudou jen základy. Pak jej ale parta nadšenců začala opravovat a v současné době si můžete vychutnat jedinečnou vyhlídku z hradní věže, kdy vám bude ležet u nohou celá Šumava. Malí návštěvníci si mohou nakrmit hradní kozy a ovce a neopakovatelným zážitkem je nocleh ve stanu na hradním nádvoří.

Česká Kanada: Drsná romantika

Pro jednou vynechte při návštěvě Jižních Čech obligátní Šumavu a vydejte se k Jindřichovu Hradci, kde se nachází přírodní park Česká Kanada. Své jméno získal podle rozsáhlých lesů, které střídají rybníky, jezera a skály. Neuvěřitelně romantická místa s mnohoslibnými názvy, jako je například Hadí vrch, Krvavý rybník, Hrádeček, nebo Skalák můžete objevovat pěšky nebo na kole, protože Česká Kanada je protkána hustou sítí cyklostezek. Ideální variantou je potom spojení drsné přírody s dokonalým wellness servisem. K ubytování proto můžete využít hotel Frankův dvůr zasazený v malebné krajině Jindřichohradecka. Kromě komfortního ubytování, budete mít k dispozici hotelové wellness centrum s bazénem whirlpoolem a saunou. Až vás omrzí túry, můžete trávit čas například aquazorbingem, jízdou na inlinech, vyjížďkami na kolech, nebo čtyřkolkách, minigolfem, nebo se dokonce proletět balónem. Součástí hotelu je i velké hřiště s prolézačkami.

Blatná: Zámecká obora s daňky

Pokud někdo zmíní spojení Jižních Čech a vodního zámku, naprostá většina lidí si vybaví Červenou Lhotu, nicméně pokud toužíte po poněkud privátnějším zážitku, navštivte jihočeskou Blatnou. Toto malebné město v minulosti proslulo pěstováním růží a majoránky. Jeho hlavním lákadlem je však bezpochyby půvabný zámek obehnaný vodním příkopem. Kromě tradiční prohlídky bohatě zdobených zámeckých komnat si můžete posedět ve stylové restauraci a pak se vypravit do zámeckého parku. Tady objevíte staleté duby, pozůstatky po rýžování zlata a hlavně krotké stádo daňků, které je zážitkem nejen pro děti.

Jarník: Jižní Čechy u nohou

Chcete vidět Jižní Čechy z ptačí perspektivy? Zamiřte do Píseckých hor, v nichž byla před několika lety otevřena rozhledna Jarník. Po zdolání sto osmdesáti schodů se ocitnete pětatřicet metrů nad zemí a u vašich nohou se otevře neopakovatelný výhled do nádherné jihočeské krajiny. Můžete si vychutnat pohled na Písecké hory, Šumavu i soustavu rybníků, které jsou pro Jižní Čechy tak typické. Vstupné na tuto rozhlednu se neplatí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cestování s dítětem: Pravidla přežití
5 českých přírodních unikátů, které musíte vidět
Test: Nejznámější města světa
Nejextrémnější turistické atrakce světa
50 nejnavštěvovanějších atrakcí světa