Menu
Úvod  › 

Kolik spánku potřebují děti?

Zdá se vám, že vaše dítě spíš moc, nebo naopak málo? Množství spánku, které děti potřebují, se liší podle jejich věku a neustále se mění. Kolik spánku potřebuje právě vaše dítě?

Novorozenci typicky spí mezi patnácti a osmnácti hodinami denně, ale jejich spánkový režim je nepravidelný. Obvykle se pohybuje v krátkých periodách od dvou do čtyřech hodin. Předčasně narozené děti mohou spát déle, zatímco děti trpící kolikou zase kratší intervaly. Novorozenci typicky nerespektují noc a den, protože ještě nemají žádné vnitřní biologické hodiny a jejich spací vzorce se teprve tvoří.

1 - 4 měsíce: 14 - 15 hodin denně

Po šesti týdnech se rytmus dítěte začíná lehce usazovat a v jeho spaní se začínají objevovat určité zákonitosti. Některé děti dokáží v tomto věku spát čtyři až šest hodin v kuse a více spí v noci než ve dne.

4 - 12 měsíců: 14 - 15 hodin denně

Zatímco patnáct hodin je skutečný ideál, řada dětí starších jedenácti měsíců spí už jen dvanáct hodin denně. Ustanovení si zdravých spánkových návyků je hlavním cílem tohoto období. Jak se vaše dítě vyvíjí, jeho spánek se začíná stále více přibližovat spánku dospělých. Děti ve věku půl roku obvykle přestávají spát třikrát denně a začínají spát jen dvakrát denně. Navíc začínají být fyzicky schopní spát celou noc. Ráno si obvykle zdřímnou kolem deváté hodiny a spánek trvá přibližně hodinu. Čas odpoledního spaní se liší dítě od dítěte.

1 - 3 roky: 12 - 14 hodin denně

Děti ve věku 18 - 21 měsíců obvykle přestanou spát dvakrát denně a stačí jim už jen spánek jednou za den. Většina dětí od 21 do 36 měsíců stále potřebuje spát jednou denně, ale velmi se různí délka jejich denního spánku. Ta se může pohybovat od jedné hodiny do tří hodin. Večer obvykle usínají mezi sedmou a devátou hodiny a vstávají mezi šestou a osmou.

3 - 6 roků: 10 - 12 hodin denně

Děti v tomto věku chodí spát obvykle mezi sedmou a devátou hodinou a vstávají mezi šestou a osmou hodinou ranní, stejně jako mladší děti. Ale zatímco většina tříletých dětí přes den stále potřebuje spát, většina pětiletých už tuto potřebu nemá. Délka denního spánku se postupem času stále zkracuje.

7 - 12 roků: 10 - 11 hodin denně

V tomto věku stále roste počet sociálních, školních a rodinných aktivit, které dítě musí absolvovat a čas, kdy chodí dítě spát, se posouvá na pozdější hodinu. Většina dvanáctiletých dětí chodí spát kolem deváté hodiny večer, ale rozptyl, kdy chodí děti v tomto věku spát je velmi široký a pohybuje se od půl osmé do desáté večer. Stejně tak zatímco některým dětem stačí devítihodinový spánek, jiné stále potřebují dvanáct hodin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
Už tam budeme?, aneb nejotravnější dětské věty
8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?
Hry s dětmi pro jarní odpoledne