Menu
Úvod  › 

Odnaučte spát dítě ve vaší posteli

Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte - tedy včetně tohoto textu!

Proč zrovna moje dítě nemůže spát celou noc? To je otázka, kterou se zabývá celá řada rodičů; a bohužel spousta z nich také zjistí, že noční výlety jejich dítěte nekončí ani s nástupem do školy. Možná budete překvapeni, ale žádné dítě, ani dospělý, nespí tvrdě celou noc. Spánek probíhá ve vlnách, z nichž některé jsou typické pro hluboký spánek a jiné pro lehký. Dobří spáči dokáží překonat i tyto období lehčího spánku a usnout bez pomoci rodičů. Bohužel ne všechny děti tuto schopnost mají a proto v noci cestují a chtějí vás mít na blízku, abyste jim pomohli znovu usnout.

Bohužel ani skutečnost, že je dítě dobrým spáčem, neznamená, že nebude v noci cestovat. Noční společnost svých rodičů hledají i děti, které pociťují úzkost, mají starosti, něčeho se bojí, nebo je straší noční můry.

Jak se s nimi vypořádat

Jsou tři hodiny v noci a vy v poklidu spíte. Najednou se ozve ťapání dětských nožiček, které se zastaví u vaší postele. Snažíte se předstírat spánek, ale když se malý vetřelec začne dobývat pod vaší peřinu, nemůžete jej ignorovat a nemáte jinou možnost než otevřít oči. Dítě tvrdí, že nemůže samo spát, chce s vámi do postele a vy víte, že tím můžete klidnému spánku pro tuto noc dát sbohem. Jak se nočními výlety dětí vypořádat?

Zbavte ho berliček: Některé děti nejsou schopné usnout bez svého plyšového zvířátka, pohádky, nebo vaší společnosti. Je potom jasné, že když se uprostřed noci probudí a nemají po ruce svou "berličku", nedokáží potom bez pomoci samy znovu usnout. Snažte se naučit děti bez pomoci už usínat, když se potom v noci probudí, dokáží samy i usnout.

Buďte konzistentní: Udělejte si společně s partnerem plán a dodržujte ho. Ve tři ráno je velmi snadné podlehnout naléhání a prosbám dítěte a pustit ho do postele. Ale když dítě bude mít naději, že jeden z vás podlehne a povolí, bude motivováno zopakovat své chování příště znovu. Buďte důslední a táhněte za jeden provaz. Dohodněte se, že dáte dítěti pusu a odvedete ho zpátky do jeho postele a okamžitě se vrátíte do své. Dítě si musí zvyknout, že svými nočními "výpady" nic nezíská.

Řešte problém společně: Pokud je dítě dost staré na to, aby dokázalo pojmenovat své strachy a úzkosti, zeptejte se ho, co ho trápí. Povídejte si s ním o něm a pokuste se společně najít řešení. Můžete se například dohodnout, že se strašidly mu pomůže bojovat večerníček, kterého má na povlečení v postýlce a podobně.

Nabídněte odměnu: Vymyslete si systém malých odměn, které bude dítě dostávat za každou noc, kterou stráví celou ve své posteli. Může jít jen o drobnost, jako je například samolepka nalepená na postýlku, nebo podobný systém odměn. Důležité je dítě motivovat, aby vědělo, že je v pořádku, že zůstane ve své posteli celou noc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Noční děsy u dětí
Jak naučit děti usínat a spát
4 největší dětské zlozvyky: Jak na ně
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí