Menu
Úvod  › 

5 největších náboženských skandálů

Odkládaný konec světa, smrt v důsledku odepření lékařské péče, sňatek dospělého muže s šestiletým dítětem. V historii se odehrála spousta náboženských incidentů a skandálů. Tady jsou ty největší:

1. Inkvizice (Katolíci)

Série středověkých inkvizic byla reakcí na kacíře a odpadlíky z katolické církve. První inkvizice proběhla kolem roku 1180 a po roce 1252 se k ní přidalo i mučení. I když původně měli inkvizitoři zakázáno používat metody vedoucí ke krveprolití, zmrzačení nebo smrti, inkvizice je spojená například s nechvalně známými čarodějnickými procesy, v nichž skončily na hranici stovky lidí.

2. Kniha Abrahamova (Mormoni)

Mormoni věří, že Kniha Abrahamova je ručně psanou zprávou proroka Abrahama. Zakladateli církve Josephovi Smithovi se údajně zjevil anděl, sdělil mu, kde jsou zakopané zlaté desky, které mu pomůže přeložit. Text na zlatých deskách byl údajně psán hieroglyfy (těžko to někdo může ověřit, protože po překladu si je anděl odnesl zpátky do nebe). Smithovi nevadilo, že hieroglyfy byly rozluštěné až řadu let po něm, a překládal je pomocí posvátných kamenů, které způsobily, že pod egyptskými hieroglyfy viděl text v angličtině. Problém je v tom, že nikdo nikdy nepotvrdil správný překlad, text obsahuje mnoho citací z Bible a velmi podobný text byl nalezen v 1966 v Metropolitním muzeu v New Yorku.

3. Konec světa (Svědkové Jehovovy)

Rok 1914 považovali Svědkové Jehovovy za datum, kdy zcela jistě nastane konec světa (Armagedon). Vzhledem k tomu, že život v roce 1914 zcela evidentně pokračoval pořád dál, Svědkové Jehovovy svou předpověď pružně změnili; začali tvrdit, že rok 1914 je rokem, kdy Ježíš převzal neviditelnou vládu nad světem a konec světa nastane zcela jistě v roce 1925. Tentokrát je to prý naprosto zřejmé. Ale ani roku 1925 se konec světa nekonal, takže se jejich předpověď přesunula na rok 1975, údajně šest tisíc let po stvoření Adama. Když ani toto datum nevyšlo, pro změnu tvrdí, že konec světa přijde šest tisíc let po stvoření Evy, ale pro jistotu toto datum ještě konkrétně neučili.

4. Lisa McPhersonová (Scientologové)

Lisa McPhersonová (1959 - 1995) byla členkou scientologické sekty, která zemřela na plicní embolii kvůli "péči" svých souvěrců. Scientologové byli následně obžalováni ze zanedbání péče a provozování medicíny bez licence. Lisa McPhersonová prodělala roku 1995 malou dopravní nehodu a i když lékaři doporučovali, aby zůstala v nemocnici na pozorování, rozhodla se svěřit své zdraví do rukou svých "bratří." Její stav se postupně horšil, ale Scientologové ji nechtěli odvézt do nemocnice, v okamžiku, kdy se rozhodli předat ji lékařům, nejevila již známky života a oživovací pokusy byly marné.

5. Aisha (Islám)

Aishe bylo šest let, když byla zaslíbena Mohamedovi a v devíti letech se s ní prorok oženil. Stala se jednou z jeho jedenácti manželek. Vybral si ji údajně proto, že se mu ukázala dvakrát ve snu, což považoval za osudové znamení. Zatímco muslimové nespatřují v tomto aktu nic pozoruhodného, pro zbytek světa je spojení dospělého muže s šestiletým dítětem minimálně skandální.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Znáte hlášky z českých filmů?
Test: Znáte písně z českých filmů?
7 filmů, které změnily módu