Menu
Úvod  › 

Největší náklady na dítě a jak je ušetřit

Dítě není levná záležitost, ale existuje spousta způsobů, jak peníze ušetřit, aniž by vaše dítě strádalo. Načerpejte nejlepší tipy, jak ušetřit peníze za péči o dítě.

1. Umělé mléko

Zaplatíte: cca 600 Kč za měsíc.

Umělá mléka představují výraznou zátěž pro rodinný rozpočet, ale děti do tří let by kravské mléko vůbec neměly pít kvůli možné alergii na mléčný protein. Jenže za umělá mléka utratíte kolem šesti set korun za měsíc.

Jak ušetřit: I když vy osobně s tím moc nenaděláte, řešením je kojení. Podporujte svou partnerku, aby kojila co nejdéle. Kromě toho, že tím prospěje zdraví vašeho potomka, kojení ocení i vaše rodinná peněženka.

2. Plenky

Zaplatíte: cca 700 Kč za měsíc

I když se vám to možná nezdá, za plenky vynaložíte měsíčně poměrně značné částky. Záleží na tom, zda je vaše dítě plně kojené a jak je staré, podle toho se liší i četnost stolic.

Jak ušetřit: V podstatě máte dvě možnosti; buďto budete kupovat látkové plenky a nutit svou partnerku, aby ke všem svým domácím povinnostem přibrala ještě jejich praní a žehlení, nebo se soustřeďte na slevy a výhodná balení. Prakticky každý týden nabízí některý z velkých supermarketů akci, při které můžete ušetřit od pětadvaceti do padesáti procent z ceny plenek. Dejte si tu práci a hledejte výhodné nabídky, váš rodinný rozpočet to zcela jistě zaregistruje.

3. Paní na hlídání

Zaplatíte: V závislosti na počtu hlídaných hodin

Chůva stojí sto až dvě stě padesát korun za hodinu hlídání, v závislosti na tom, zda jste si ji našli sami, nebo ji máte přes agenturu. Kdybyste si nechávali hlídat dítě jen jeden den v týdnu, zaplatíte za měsíc minimálně osm tisíc korun.

Jak ušetřit: Nárazové hlídání vám pomohou vyřešit příbuzní a přátelé. Nabídněte jim například, že jim pohlídáte dítě jiný den výměnou za hlídání vašeho dítěte. Poohlédněte se ve vašem okolí také mateřských centrech, která obvykle nabízí hlídání za rozumné ceny.

4. Výbava

Zaplatíte: Jakoukoli částku od deseti tisíc výš.

Kočárek, autosedačka, postýlka, vanička... a takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Od porodu počet věcí, které dítě potřebuje, už jen narůstá.

Jak ušetřit: Domluvte se s partnerkou, že zpočátku koupíte jen naprosto základní výbavu a postupně budete dokupovat nebo půjčovat si to, co seznáte, že nutně potřebujete. Vyhnete se tak tomu, že utratíte spoustu peněz za věci, které ve finále ani nevyužijete.

5. Hračky

Zaplatíte: Cokoli od sta korun za měsíc výše.

Čím je dítě starší, tím častěji od něj slyšíte, abyste mu koupili tu či onu hračku. Některé koupíte sami od sebe, protože ho chcete potěšit, nebo vykoupit své špatné svědomí a stokoruny jen letí.

Jak ušetřit: Děti ve skutečnosti příliš hraček nepotřebují a zejména malé děti si často vystačí jen s předměty, které vidí kolem sebe. Naučte dítě hrát si s předměty denní potřeby, rozvíjejte jeho fantazii a nechte ho, aby pro ně vymýšlelo jiné a netradiční použití.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Výbava pro miminko: Co budete potřebovat
Jak naučit dítě na nočník: Vyzkoušené tipy
Může být vaše dítě homosexuál?
Odnaučte spát dítě ve vaší posteli