Menu
Úvod  › 

Největší mýty o vývoji dětí

Ze všech stran slyšíte, že by mělo v půl roce lézt, v roce mluvit a do dvou let chodit na nočník. Všichni kolem vás krmí tím, že čím dřív začne chodit, tím později bude mluvit a že kluci mluví později než děvčata. Seznamte se s největšími mýty o dětském vývoji.

Mýtus: V půl roce by mělo lézt po čtyřech.

Lezením po čtyřech si dítě posiluje horní část těla a protahuje si šlachy na rukou a zápěstí, což mu pomáhá později zlepšovat motorické schopnosti. Nicméně nikde není psáno, že musí začít lézt v půl roce. Některé děti začínají v devíti měsících a některé ještě mnohem později. A spousta dětí lezení po čtyřech přeskočí úplně a začnou se rovnou stavět a posléze chodit. Vůbec se tím nevzrušujte. Vaše dítě samo nejlépe ví, na co je jeho tělo připravené. A v tomto ohledu víc než kdy jindy platí, že každé dítě je originál a naprosto nemá smysl srovnávat s potomkem sousedky nebo sestřenice.

Mýtus: Čím dřív chodí, tím později mluví.

I když naše babičky tvrdily, že je to téměř přírodní zákon a ty děti, které začnou brzo chodit, o to později mluví, podobná souvislost mezi těmito vývojovými milníky nikdy nebyla prokázána. Celá řada lidí se stále domnívá, že dítě se může "soustředit" pouze na jednu oblast vývoje, takže když se učí chodit, zároveň nedělá pokroky v řeči. Jenže nic podobného nikdy odborníci nepotvrdili. Jedná se o úplně rozdílné oblasti vývoje, které se klidně mohou rozvíjet současně.

Mýtus: Kluci mluví později než děvčata.

Je samozřejmé, že někteří chlapci mohou za děvčaty v oblasti vývoje řeči několik měsíců zaostávat (stejně jako některé holčičky), ale naprostá většina z nich začne mluvit ve stejném věku jako jejich vrstevnice. Statisticky jsou na tom dívky v oblasti vývoje řeči stejně jako chlapci.

Mýtus: V osmi týdnech by vaše dětí mělo udržet oční kontakt.

Ano, je pravda, že navázání a udržení očního kontaktu dítěte s dalšími lidmi (respektive jeho neschopnost) může být signálem neurologických problémů. Neschopnost očního kontaktu může být například indikátorem autismu. Nicméně rozhodně není pravidlem, že jej musí navázat v osmi týdnech. Některé děti jsou toho schopny až ve třech měsících. Navíc může jít o relativně krátký okamžik, kdy na vás dítě pohlédne. Většina rodičů čeká, až na ně bude dítě "zírat", ale toho takto malá miminka schopna nejsou.

Mýtus: Dítě, které začne chodit na nočník před druhým rokem, je inteligentnější.

I když se vám vaše tchyně snaží namluvit opak, věk, kdy dítě začne chodit samo na nočník, skutečně nemá vůbec nic společného s jeho inteligencí. Jde o kombinaci uvědomění, kontroly nad tělesnými funkcemi i vůlí. Studie z roku 2014 dokonce zjistila, že ty děti, které začnou chodit na nočník před druhým rokem, mají třikrát častěji problémy s denním pomočováním i zácpou. Nechte na dítěti, aby si samo určilo, kdy je připravené odložit pleny.

Mýtus: V roce by mělo začínat mluvit.

Rozhodně se nemusíte stresovat tím, že je vaše dítě pozadu, nebo má problémy se sluchem, když na vás nad svým prvním narozeninovým dortem nevolá "máma" a "táta." Opět tady platí zlaté pravidlo individuality. Některé děti začínají mluvit až kolem druhého roku a je to tak v pořádku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a jejich vývoj