Menu
Úvod  › 

Nejefektivnější způsoby, jak se zbavit kvasinkové infekce

Je nepříjemná, obtěžující a hlavně má tendenci pořád se vracet. Kvasinková infekce je prokletí, s kterým bojuje stále více žen. Nabízíme vám osvědčené tipy, jak se jí zbavit.

Probiotika (ale nikoli jogurt)

Možná jste doposud žila v přesvědčení, že s kvasinkovou infekcí zatočí pojídání probiotického jogurtu, ale výzkumy ukazují něco jiného. Podle odborníků nemá pravidelná konzumace jogurtu s probiotickou kulturou na průběh kvasinkové infekce vůbec žádný vliv. Nicméně nedávná italská studie ukázala, že ústup kvasinek zaznamenáte, pokud si budete vkládat tablety nebo kapsle s probiotiky přímo do vagíny (jednu na noc po dobu prvních sedmi dní a pak jednu každou třetí noc po dobu třech týdnů). Studie ukázala, že při vaginálním podáváním probiotik došlo k poklesu kvasinek v průměru o 87%.

Tea tree olej

Výsledky četných testů dokázaly, že tea tree olej má výrazné protiplísňové účinky a pomáhá i proti kvasinkám. Některým ženám může výrazně ulevit, pokud si na noc aplikují do vagíny hygienický tampón pokapaný tea tree olej. Pokud však pocítíte nepříjemné pálení, okamžitě tampón vyndejte. Zatímco sliznice některých žen bez problémů aplikaci tea tree oleje zvládají, ženy s citlivější sliznicí mohou mít nepříjemné pocity.

Borová voda

Pro nekomplikované případy kvasinkové infekce můžete vyzkoušet léčbu borovou vodou, která působí protiplísňově a antisepticky. Navíc tlumí růst Candidy albicans, tedy nejběžnějšího kmene kvasinek, který způsobuje vleklý a svědící vaginální výtok. Výplachy vagíny byste však měli aplikovat maximálně pět až sedm dní.

Bavlněné kalhotky

Teplé, vlhké prostředí je přesně to, co kvasinky ke svému množení potřebují. Vyhoďte všechno spodní prádlo z umělých vláken a nahraďte ho stoprocentně bavlněným, nebo začněte chodit na ostro. Vyhýbejte se i těsným džínům a mokré plavky sundejte okamžitě po koupání. Ideální na léto jsou dlouhé sukně, které vám umožní chodit bez spodního prádla a vaše intimní partie jsou přístupné čerstvému vzduchu.

Antikoncepce s progestinem

Estrogenová antikoncepce, jako jsou kombinované pilulky, může přispívat k nárůstu kvasinek. Pokud máte problémy s vleklou kvasinkovou infekcí, zkuste přejít na antikoncepci bez obsahu estrogenu. Řešením může být antikoncepce s obsahem progestinu.

Volně prodejné léky

Jestliže se u vás kvasinková infekce objeví jen občas, můžete se spolehnout na volně prodejné léky. Léčba pomocí vaginálních tablet, krémů a mastí trvá maximálně sedm dní. Pro některé případy však mohou být volně prodejné léky příliš slabé a je nutné navštívit lékaře, který vám předepíše silnější léky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Infekce