Menu
Úvod  › 

Lupenka: Alternativní metody léčby

Slunce, hydroterapie, homeopatika, či bylinky. Co vám ještě může pomoci v boji proti nepříjmené lupence?

Lupenkou, velmi nepříjemným onemocněním kůže, trpí přibližně dvě procenta lidí. Ložiska lupenky jsou pro nemocného nejen zdravotní ale i estetický problém. Následující metody vám mohou pomoci i bez lékařského zákroku:

Slunce

Léto je pro nemocné lupenkou vynikajícím obdobím. V mnoha případech právě slunce pomůže zmírnit symptomy tohoto nepříjemného onemocnění. Odborníci uvádějí dokonce zlepšení u osmdesáti procent nemocných, kteří se vystavili slunečnímu záření. U nemocných lupenkou je dělení kožních buněk zrychlené, ale UV záření tuto nežádoucí rychlost redukuje. Naopak studená, suchá zima (typicky velké mrazy) lupenku zhoršuje.

Homeopatika

Pokud alespoň trochu věříte v princip homeopatie, určitě ji na lupenku vyzkoušejte. Vzhledem k tomu, že onemocnění má přímou souvislost s imunitním systémem, homeopatika vám mohou významně pomoci. Promluvte si s homeopatem i o míře stresu, kterému jste vystaveni.

Hydroterapie

Léčebná síla minerálních vod na kožní onemocnění včetně lupenky byla dokázána i seriózními vědeckými výzkumy. Italská studie například dokázala, že ponoření ložisek lupenky do minerální vody dvakrát denně, zmenší projevy nemoci v průměru o polovinu. Bezkonkurenčně nejlepším místem pro vaši lupenku je potom Mrtvé moře. Jeho voda obsahuje jednadvacet různých minerálů a je bohatým zdrojem hořčíků, draslíku, sodíku, vápníku a bromu. Dvanáct z těchto jednadvaceti minerálů se nenachází v žádném jiném moři. Pacientům s lupenkou se u Mrtvého moře hraje do karet nenapodobitelné prostředí v kombinaci se slunečním zářením.

Vitamíny a bylinky

Ačkoli byly bylinky používané v medicíně už po tisíce let, jejich vliv na lupenku ještě nebylCo můž vědeckým výzkumem dokázán. Bylinkáři ale při léčbě lupenky nedají dopustit na šťovík, hřebíček, jojobu, aloe vera, či vinnou révu. Účinek mají také produkty z ovsa, s tea tree olejem, nebo ořechy. Jako kontroverzní se jeví užívání vitamínových doplňků, nicméně i odborníci doporučují zvýšit přísun vitamínu D.

Co můžete ještě udělat?

- Příliš mnoho alkoholu, kouření a stresu může lupenku spustit, pokud k ní máte genetické dispozice.

- I když zatím nebyla prokázána přímá souvislost mezi jídelníčkem a minimalizací lupenky, vyvážené stravování posílí váš imunitní systém. Váš jídelníček by měl obsahovat tři porce ryb za týden a spoustu zeleniny i ovoce. Kvalitní jídelníček se projevuje barevnou pestrostí.

- Vyhýbejte se parfémovaným přípravkům, pěnám do koupele, mýdlům, čistícím prostředkům dráždícím kůži.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Lupénka a její prevence
7 jednoduchých testů vašeho zdraví
Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže