Menu
Úvod  › 

Máte břicho? Budete dementní!

Čím větší pneumatiku máte kolem pasu, tím menší objem má váš mozek. Množství břišního tuku přímo souvisí s demencí, ukázala to nová studie.

Už dlouho je známé, že tuk na břiše zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, ale nyní vědci zjistili, že má také přímou souvislost s rizikem vzniku demence. Nová studie, zveřejněná v magazínu Annals of Neurology, byla provedena mezi víc než sedmi stovkami lidí ve středním věku. Doposud se odborníci domnívali, že se zvýšeným rizikem demence souvisí obezita obecně, ale nový výzkum dokazuje, že je to především tuk uložený v oblasti břicha, který snižuje objem a výkonnost vašeho mozku.

"Lidé by si měli uvědomit, že motivací k tomu, aby zhubli břicho, není jen obava před infarktem nebo mrtvicí, ale i reálné riziko demence, které zde hrozí," říká autor studie Sudha Seshadri z Boston University School of Medicine. Dalším pokračováním výzkumu bude potvrzení jeho závěrů a zjištění, jak přesně tuk na břiše zvyšuje riziko demence.

Respondenty tvořili muži a ženy průměrného věku šedesáti let, kteří už participují na Framinghamské studii probíhající od roku 1971. Účastníci výzkumu podstoupili magnetickou rezonanci mozku, která měřila velikost jejich mozku a měření množství tuku v břišní oblasti. Na rozdíl od pouhého měření obvodu pasu sledovali autoři výzkumu i množství takzvaného viscerálního, podkožního, tuku. Seshari a její kolegové sledovali i hodnoty BMI a poměr pasu k bokům.

Nejsilnější souvislost se projevila mezi břišním tukem a velikostí mozku: čím více tuku, tím menší mozek. Množství břišního tuku se ale v souvislosti s demencí projevilo mnohem podstatnější než například hodnoty BMI. Pro vznik demence není určující obezita jako taková, ale pneumatika kolem pasu.

I když zatím nikdo z účastníků studie demencí netrpěl, předchozí studie dokázaly, že menší velikost mozku její riziko výrazně zvyšuje. Je možné, že břišní tuk zodpovídá za specifické záněty v organismus a ty potom vedou k demenci. Další teorie tvrdí, že břišní tuk v první řadě zodpovídá za kardiovaskulární onemocnění, která potom dále ovlivňují kondici mozku. Tuk v oblasti břicha si totiž produkuje své vlastní hormony, které mají pravděpodobně jiný dopad na lidský organismus než ostatní typy tuku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 bolestí, které nesmí muži ignorovat
Tipy, které povzbudí vaši paměť
8 důvodů, proč pořád kašlete
6 zlozvyků, které vám kradou spánek
10 důvodů, proč byste měli začít běhat