Menu
Úvod  › 

8 důvodů, proč pořád kašlete

Neustále kašlete a nemůžete se nepříjemného několikatýdenního kašle zbavit? Jak poznáte, jestli jde jen o nachlazení, nebo o něco vážnějšího? Tady je osm důvodů, proč máte pořád kašel.

Pravou příčinu vašeho permanentního kašle může odhalit jen lékař a odborné vyšetření. Pokud ale kašlete už několik týdnů a běžně dostupný sirup na vaše potíže nezabírá, na vině může být některá z těchto osmi příčin:

1. Astma a alergie

Astma je chronické plicní onemocnění, kdy mají plíce tendenci k zanícení a otokům. Typické pro astma je svíravý pocit na hrudníku, dechová nedostatečnost, kýchání a kašlání. Tyto symptomy jsou přitom nejintenzivnější v noci nebo brzo ráno. Mohou nastoupit i velmi rychle a bez varování; poté se jedná o astmatický záchvat. Nicméně i lidé, kteří astmatem netrpí, mohou trpět alergií, která je způsobená pylem, prachem, zvířecí srstí, či dalšími alergeny. Typickým projevem alergické reakce je právě kašlání, ucpaný nos, či kýchání.

2. Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronická obstrukční plicní nemoc se objevuje, když jsou dýchací cesty nebo plicní sklípky zanícené či poškozené. Jedná se nejčastěji o důsledek kouření a objevuje se obvykle po pětačtyřicátém roce. Při tomto onemocnění produkují plíce nadměrné množství hlenu, kterého se tělo zbavuje právě kašláním. Vzhledem k tomu, že tato nemoc poškozuje plicní tkáň, nemocní se potýkají také s dechovou nedostatečností.

3. Gastroesofageální reflux

Při gastroesofageálním refluxu dochází k zpětnému vracení žaludečních šťáv do jícnu v důsledku slabé záklopky, která má jícen od žaludku oddělovat. Hlavním symptomem je silné pálení žáhy, ale další běžnou nepříjemností, která toto onemocnění provází je právě kašel spojený s bolestí hrudníku a dušností. Nerozpoznaný a neléčený gastroesofageální reflux je příčinou chronického kašle.

4. Infekce dýchacích cest

Kašel je jedním z hlavních symptomů nachlazení, chřipky a dalších infekcí dýchacích cest. Nepříjemný kašel přitom může přetrvávat i tehdy, když už ostatní příznaky (ucpaný nos a horečka) odezní, protože plíce zůstávají zanícené a citlivé. Mnohem vážnější dýchací infekcí je zápal plic, který může být způsoben bakteriemi nebo viry. Jeho typickým projevem je kašel doprovázený vykašláváním zabarveného hlenu. Dalšími příznaky jsou potom horečka, bolest hrudníku, slabost, únava a nevolnost.

5. Znečištěné ovzduší

Znečištěné ovzduší plné dráždivých látek může být další příčinou vašeho chronického kašle. I krátké vystavení se výfukovým plynům může mít za následek kašel, tvorbu hlenu a podráždění plic. Výfukové plyny navíc mohou provokovat alergie nebo astma.

6. Akutní bronchitida

Pokud se zotavíte z nachlazení a najednou se u vás objeví suchý kašel, možná máte akutní bronchitidu, při které jsou postižené dýchací cesty. Kromě kašle a bolesti na hrudníku se může při bronchitidě objevit i horečka, zimnice, bolesti kloubů, či bolest v krku. Tyto symptomy obvykle během několika dnů zmizí, ale kašel přetrvává ještě dlouhé týdny. V takovém případě akutní bronchitida přechází v chronickou, která už je ale vážnou nemocí, protože se může změnit v chronickou obstrukční plicní nemoc.

7. ACE inhibitory

ACE inhibitory jsou léky, které se používají na vysoký krevní tlak a problémy se srdcem. Přibližně jeden z pěti lidí, kteří je užívají trpí suchý kašlem. U některých lidí může tento kašel přetrvávat ještě týdny poté, co s užíváním těchto léků přestanou. Ohroženější jsou přitom ženy.

8. Černý kašel

Černý kašel je bakteriálním onemocněním a jeho symptomy zahrnují mírnou teplotu, ucpaný nos a především velmi silný kašel, který může i ztěžovat dýchání. Při dýchání nebo i kašli se může objevovat pískavý zvuk. V prvotní fázi pacienti obvykle netrpí horečkou, ale chronický kašel trvá týdny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
7 bolestí, které nesmí muži ignorovat
6 chyb, které zhoršují vaši bolest
Tipy, které povzbudí vaši paměť