Menu
Úvod  › 

20 tipů, díky kterým (možná) zachráníte svět

Nikdo po vás nechce, abyste se vydali zachraňovat velryby nebo likvidovat ropné skvrny. Stačí, když lehce změníte své každodenní návyky a můžete se kasat, že jste přispěli k záchraně světa.

U vás doma

1. Když nenecháte roztočený kohoutek zatímco si čistíte zuby, ušetříte ročně 10 000 litrů vody.

2. Dejte si sprchu místo vany. Sprcha bude mít dobrý vliv na vaše zdraví i spotřebu vody.

3. Vykašlete se na balenou vodu. Výzkumy ukazují, že voda z kohoutku je stejně zdravá a nespotřebuje na ni žádné plastové láhve.

4. Nepřetápějte obytné místnosti. V ložnici byste měli mít přibližně šestnáct stupňů a v ostatních místnostech kolem dvaceti. Pokud snížíte teplotu v pokoji o pouhý jeden stupeň, ušetříte sedm procent z účtu za elektřinu.

5. Nahraďte běžné žárovky úspornými. I když jsou jejich pořizovací náklady o něco vyšší, vydrží dvanáctkrát déle a spotřebují pětkrát méně energie.

6. Vypínejte televizi, hi-fi soupravu a PC; spotřebovávají energii, i když je zrovna nepoužíváte. Jejich důsledným vypínáním snížíte spotřebu energie přibližně o deset procent.

7. Odmrazujte ledničku a mrazák. Už čtyřmilimetrová vrstva ledu zdvojnásobuje spotřebu energie.

8. Při praní používejte prostředky bez fosfátů a pračku zapínejte vždy zcela naplněnou.

9. Přemýšlejte o věcech, které chcete vyhodit. Některé z nich mohou ještě posloužit charitě, ostatní se možná dají recyklovat.

Při nákupech

10. Na nákupy potravin si pořiďte látkové nebo papírové tašky, nebo přepravku. Igelitové tašce trvá čtyři sta let, než se rozloží.

11. Kupujte sezónní potraviny z domácí produkce. Snížíte tak znečištění spojené s transportem exotického zboží ze vzdálených destinací.

12. Kupujte kosmetiku (tekutá mýdla, sprchové gely a podobně) v recyklovatelných obalech, jejichž obsah se jen přelije do původní láhve.

13. Pokud máte potomka, kupte mu látkové pleny. Jedna jednorázová plenka se rozkládá tři sta let a dítě jich za svůj život spotřebuje průměrně pět tisíc.

14. Preferujte produkty s označením fair trade.

V práci

15. Tiskněte jen v absolutně nezbytných případech a tiskněte na papír z obou stran.

16. Třiďte odpad i v práci, nepřetápějte kancelář a pokud se dokážete shodnout s kolegy, rezignujte na klimatizaci.

17. Dělejte si kávu (natáčejte si vodu) do vlastního hrnku či sklenky. Nepoužívejte erární platové kelímky.

Na cestách

18. Výlety podnikejte vlakem. Budete platit za beznadějné romantiky, dobrodruhy nebo blázny a navíc ušetříte životní prostředí.

19. Choďte co nejvíc pěšky. Vděčný vám bude nejen váš krevní oběh.

20. Podle statistik jezdí v naprosté většině aut pouze jedna nebo dvě osoby. Domluvte se s kolegy, přáteli nebo vlastně kýmkoli a podělte se o auto.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články
  • 20 tipů, díky kterým (možná) zachráníte svět