Menu
Úvod  › 

Plavání dětí: Co byste měli vědět

Nejvíc dětí se každoročně utopí v bazénech u rodinných domů. Pomůže vám, když své dítě necháte zapsat do kurzů plavání? Co byste měli vědět o koupání a plavání dětí.

Voda je pro děti nekonečným zdrojem zábavy, ale zároveň představuje i velké nebezpečí. Věděli jste například, že nejvíc dětí se každý rok utopí v bazénech u rodinných domů? Nebezpečí ale samozřejmě představuje i koupání v rybníku, moři, nebo dokonce i ve vaně. Víte, jaká pravidla byste měli bezpodmínečně dodržovat, aby vaše dítě nebylo při vodních hrátkách ohrožené?

Koupání ve vaně

Možná si myslíte, že ve vaně se může utopit maximálně kojenec, ale koupání ve vaně bez dozoru dospělého se může stát osudným i batoleti. V žádném případě nesmíte nechat malé dítě ve vaně bez dozoru. Během několikaminutového telefonátu, který si dojdete vyřídit, zatímco se vaše dítě koupe, se může stát tragédie. Stačí, aby dítě uklouzlo, uhodilo se do hlavy a nos a ústa se mu dostaly pod vodu. Snižte riziko tím, že umístíte na dno vany gumovou podložku, připevnitelnou přísavkami a pro malé děti by neměla hladina vody ve vaně přesáhnout patnáct centimetrů.

Pokud vaše dítě ještě samo bezpečně nesedí, je potřeba, aby mělo ve vaně dostatečnou opor zad, ať už bude ležet na lehátku, nebo ho budete podpírat svýma rukama. Nikdy nepokládejte kojence na záda přímo na dno vany. Teplotu vody zkoušejte předloktím dřív, než do ní dítě ponoříte. Voda vás nesmí pálit. Nenechte dítě, aby pilo vodu z vany a dávejte pozor, aby se mu nedostala do očí. Mýdlo a šampón mohou podráždit nejen jeho oči, ale mohou vést i k zažívacím problémům.

Koupání v přírodě

Odborníci doporučují, abyste s koupáním v bazénu nebo v rybníku počkali alespoň do doby, než bude dítě bezpečně samo držet hlavičku, což bude přibližně ve čtyřech až pěti měsících. I poté byste se však měli ujistit, že teplota vody není nižší než třicet stupňů Celsia. Malé děti velmi snadno prochladnou a je nutné ověřit, zda je teplota vody dostatečná.

Problémem u malých dětí může být také příliš mnoho chloru ve vodě bazénu. Podle některých výzkumů je koupání v chlorované vodě u dětí spojeno s vyšším výskytem astmatu v pozdějším věku. Obecně však malé děti mohou problematicky snášet pobyt v chlorované vodě i z hlediska kožních problémů. V případě koupání ve vodních zdrojích zase dávejte pozor na kvalitu vody a zejména na nadměrný výskyt sinic.

Pokud máte doma bazén, zajistěte jeho odtokovou mřížku bezpečnostní pojistkou. Právě odtokový kanál je nejrizikovějším místem domácích bazénů, který má na svědomí nejvíc dětských zranění a nehod. Zamotané vlasy v mřížce na kanálu se mohou stát příčinou tragédie.

Pokud vaše dítě ještě zatím nezvládá udržení moče a stolice, rozhodně investujte do jednorázových plen do vody. Svou ohleduplností chráníte nejen ostatní ale i sebe sami.

Lekce plavání

Podle American Academy of Pediatrics sice kurzy plavání snižují u dětí od jednoho do čtyřech let snižují riziko utonutí, ale rozhodně nejsou samospasitelné a nemůžete na ně spoléhat. Děti mladší čtyřech let totiž nejsou schopné naučit se plavat tak, aby se udržely delší dobu nad vodou bez pomocných pomůcek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vaše těhotenství: Velký přehled sportů
Plavání miminek: Pro a proti
Jak naučit děti plavat