Menu
Úvod  › 

Laptopy ohrožují mužskou plodnost

Víte, že častým používáním laptopu si můžete "uvařit" svou plodnost? Vědci varují, že časté používání laptopu může vést k mužské neplodnosti, protože při něm dochází k nadměrnému zahřívání varlat.

Pokud často sedáváte s laptopem na klíně a intenzivně pracujete, zvyšuje se tak teplota vašich dolních partií, což může mít vliv na kvalitu vašich spermií. A přitom stačí jen položit laptop na stůl a vaše plodnost bude zachráněna. Tvrdí to alespoň autoři nového výzkumu, který citoval magazín Fertility and Sterility.

Přehřátá varlata už za deset minut

Vědci při něm měřili teplotu šourku třiceti mladých mužů, kteří často pracují s laptopem na klíně. Zjistili přitom, že i v případě, že si respondenti položili pod laptop podložku, velmi rychle docházelo ke zvýšení teploty šourku a jeho přehřátí.

"Na světě používají denně laptop miliony mužů, a zejména těch v reproduktivním věku," říká Yefim Sheynkin, urolog ze State University of New York, který výzkum vedl. "Už během deseti až patnácti minut se teplota jejich šourku zvedne nad hodnotu, která je ještě považována za bezpečnou, ale oni to nemají šanci cítit."

Doposud sice neexistují žádné výzkumy, které by testovaly vliv na užívání laptopů na mužskou plodnost, ale brzy se očekává jejich započetí. Navíc již dřívější výzkumy ukázaly, že nebezpečné je zvýšení teploty varlat už o jeden stupeň Celsia, při které může dojít k poškození spermií.

Za normálních okolností poloha varlat, která jsou umístěna mimo lidské tělo, zaručuje, že jsou chráněna před přehřátím a jejich teplota je vždy nižší než teplota zbytku těla. "Nelze samozřejmě říci, že ten, kdo používá laptop, bude neplodný," říká Sheynkin. "Nicméně riziko komplikací s početím se zde velmi zvyšuje."

Roztažené nohy vás nezachrání

Už za jednu hodinu, po kterou budete držet laptop na klíně, dochází ke zvýšení teploty ve varlatech o dva a půl stupně. Nepomůže vám v tomto případě ani podložka pod laptop, která sice umožňuje jeho chlazení a do kůže tak přechází méně tepla, jenže opět znemožňuje proudění vzduchu kolem varlat a jejich ochlazování.

Nepomůže vám ani, pokud necháte při práci s laptopem nohy od sebe. Podle výzkumu se tím přehřátí varlat oddálí jen o necelých třicet minut.

V současné době má problémy s početím potomka každý šestý pár na světě a zhruba v polovině případů leží vina na straně muže. Kromě užívání léků nebo nezdravého životního stylu ale plodnost negativně ovlivňuje například nošení úzkých džín, v nichž opět dochází k přehřívání varlat.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 signálů, že vám hrozí rakovina prostaty
Test pro muže: Orientujete se ve svém zdraví?
7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou