Menu
Úvod  ›   › 

Jak správně vybavit penál čerstvému prvňákovi?

Aktovka s penálem už čekají v dětském pokoji? Skvěle, nyní už stačí vybavit je správnými potřebami. Co je nezbytné a co je lepší ponechat v obchodě? Kde investovat více a kde si můžete dovolit šetřit? Poradíme.

Píšeme a přepisujeme

Na většině základních škol začínají děti psát první písmena nejprve tužkou. Toto vybavení je tedy pro novopečeného prvňáčka naprosto nezbytné. Tužek pořiďte raději více. Základ psacího vybavení by měly tvořit tužka tvrdosti 2 a tužka tvrdosti 3, vhodná na rýsování. Někdy se setkáme s označením HB pro měkčí tužku a H pro tužku tvrdosti 3. Pokud chcete dítku usnadnit nácvik správného držení psací potřeby, pořiďte mu tužku se třemi hranami.

Aby byla tužka vždy připravená k použití je důležité mít k ní i ostré ořezávátko. Pokud je průměr tužek shodný s průměrem pastelek, postačí ořezávátko s jednou zdířkou. Pokud mají pastelky jiný průměr, je lepší pořídit ořezávátko s dvěma otvory namísto dvou oddělených produktů. Klidně pořiďte takové, které má zásobník na odřezky. Je to praktičtější. Velkým ořezávátkům na kličku se ale raději vyhněte, stejně jako i těm elektrickým.

První kroky tužky po papíře bývají často doprovázeny chybkami. K jejich opravě je nezbytným vybavením správná guma. Dětské oči často touží po barevných a různě tvarovaných kouscích. Odolejte jejich prosbám a raději pořiďte obyčejnou světlou, spíš menší než větší. Takovou, která nebude zanechávat při gumovaní barevné stopy na papíře.

Dítě ve škole

Autor: Klimkin

Stříháme, rýsujeme a lepíme

Nůžky by měly dobře padnout do dětské ruky. Nekupujte mohutné ani různé plasticky zdobené výrobky. Držte se spíš jednodušších a kvalitnějších modelů, což ovšem neznamená, že se máte vyhýbat barevnému sortimentu. Důležitý je tvar ostří. Pro malé školáky je vhodnější zakulacený hrot, pro větší bezpečnost. Nůžky by v každém případě měly být dostatečně ostré, aby dobře plnily svou funkci a nesloužily jen k žužlání papíru. Před nástupem do školy s ratolestí raději nové nůžky vyzkoušejte. Pro děti bývají někdy záludným nástrojem, kterému přicházejí na chuť jen pomalu.

Neméně důležitým náčiním je pro každého školáka pravítko. Spojování, podtrhávání a rýsování ho budou provázet celou školní docházkou. Pravítko by mělo být dlouhé nejméně 20 cm a některé školy k němu doporučují pořídit i pravoúhlý trojúhelník. Nejvhodnější rýsovací potřeby z plastu se občas sice zlomí, ale v porovnání s kovovými jsou levnější a bezpečnější. Papírová pravítka jsou naprosto nevhodná. Čísla na pravítku by měla být dobře čitelná. Pokud se vaše dítko vzhlédne v nějakém neotřelém kusu, dejte si pozor. Barevným pravítkům se vyhýbat nemusíte, ale pravítkům s plastickými prvky nebo třeba s kalkulačkou se raději vyhněte. Takové prvky děti rozptylují a mnozí pedagogové je ve třídě neradi vidí.

Lepidlo ušetří práci s opisováním sdělení do žákovské knížky a bezpečně připevní pracovní listy do sešitů. Stejně dobře poslouží i při výtvarné výchově. Základem by mělo být lepidlo v tyčince, které se hodí zejména pro lepení papíru. Na něm nešetřete. Na trhu je celá řada výrobků, které se na první pohled tváří stejně jako jejich dražší konkurence, ale ve výsledku jsou dobré akorát tak na slepení dětských prstů. Raději investujte a kupte dražší lepidlo, které přilepené papíry udrží na svém místě. Ušetříte tak svému školákovy hodně starostí. Vedle lepidla v tyčince školy často doporučují pro školáky také jedno tekuté lepidlo. To se lépe hodí pro lepení některých materiálů, se kterými děti pracují během výtvarné výchovy. Zde se nemusíte bát ani levnějších výrobků, ale lepší je lepidlo doma alespoň vyzkoušet.

Barvy a barvičky

Do penálu prvňáčka lihové fixy ani neonové zvýrazňovače příliš nezapadají. Namísto nich využijte ušetřené místo pro sadu pořádných pastelek. Na kreslení puntíků do pracovních sešitů postačí i levné kusy se světlými pigmenty, ale pokud má děti práce s pastelkami těšit, pořiďte jim raději dražší pastelky. Není na ně třeba tolik tlačit, aby zanechaly pěknou barevnou stopu. Děti se snáze naučí lehkému vedení tužky po papíře. Hezké barvičky pak můžete docenit na dílech, která váš školák během školního roku vytvoří o hodinách výtvarné výchovy. Co se týče velikosti sady, tedy počtu různých odstínů, nejideálnější verzí jsou sady o 12 kusech. Obsahují dost barev, ze kterých lze vybírat, ale není jich příliš, takže se vejdou do penálu a dítko si je spíš pohlídá.

Fixy jsou samostatná kapitola. Některé školy je dětem doporučují a jiné je v jejich rukách nechtějí ani vidět. Pokud je budete pořizovat, vybírejte takové, které příliš nepropíjí papír a je možné je vyprat z oblečení. Rozhodně nekupujte lihové fixy, kterými by děti mohly poškodit vybavení školy nebo třeba věci spolužáků.

Další potřeby

Uvedenými potřebami to zdaleka nekončí. Ve škole vám pravděpodobně předloží ještě dlouhý seznam potřeb na výtvarnou výchovu. Určitě se připravte na koupi barevných papírů, vodových a temperových barev, voskovek a štětců. Požadavky na tyto potřeby se mezi jednotlivými školami mohou velmi lišit a nezbývá vám tedy než se řídit podle té vaší.

Vybavit školáka k nástupu do školy není nic levného a vyžaduje to dávku trpělivosti. Myslete ovšem na to, že nástup do školy je nový velký začátek v životě vašeho dítěte a snažte se mu jej usnadnit. Při výběru pomůcek můžete vycházet z vlastních zkušeností získaných během studijních let a pokud si nebudete přece jen vědět rady, prodavačky většiny papírnictví vám jistě poradí. Za roky praxe už často vědí, co která škola vyžaduje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Školáci a předškoláci