Menu
Úvod  › 

Jak vás zabije obezita

Obalí tukem vaše orgány, ztěžuje jejich fungování, ničí vám klouby kolen a kyčlí, zatěžuje vaše srdce. Přečtěte si, jak vás zabije obezita.

Jste obézní? Skutečnost, že se nemůžete vejít do sedadla v letadle, sehnat žádné přijatelné oblečení, nebo averze k zrcadlu, je pouhým neškodným detailem proti tomu, co s vámi nadváha udělá do budoucna.

Opotřebované klouby

Jako obézní se označují ti lidé, kteří mají víc než dvacet kilogramů nadváhy. Jako patologická obezita se potom označuje nadváha větší než padesát kilogramů. Oba druhy obezity jsou spojeny s vysokými riziky pro zdravotní stav. Velmi zjednodušeně řečeno; když jste obézní, vaše tělo s sebou musí vláčet mnohem větší zátěž, než pro kterou bylo stvořeno. Na kosti, svaly a klouby je vyvíjen enormní tlak. Představte si, jak by vám bylo, kdybyste si každý den naložili na záda padesátikilový pytel a vláčeli ho celý den s sebou; a přesně tak se cítí vaše kostra.

Na klouby vyvíjí hmotnost navíc obrovský tlak. A přitom právě klouby jsou nejzranitelnější. Trpí kyčle i kotníky, ale zdaleka nejvíc ubližuje nadváha kolenům. Právě kolena totiž nesou většinu tělesné váhy. Přitom jsou kolena také jedním z nejslabších míst těla, protože spojují dvě oddělené kosti. U obézních osob je riziko ještě mnohem vyšší a kolena velmi trpí. Koleno je velmi složitým kloubem, který pracuje při každém kroku. U obézních osob je kolena vyvíjen několikanásobně větší tlak než u lidí s normální hmotností. Opotřebovávají se tudíž mnohem rychleji. To je také důvodem, proč obézní lidé často pociťují značnou bolest kolen. Velké riziko hrozí i kyčlím a kotníkům, ale kolena jsou u obézních osob v největším ohrožení.

Selhávající orgány

Kromě obrovské zátěže, kterou obezita znamená pro kostru a klouby, jsou pod obrovským tlakem i tělesné orgány. V prvních stádiích nadváhy nemusí být nadměrné zásoby tuku patrné na obvodu vašeho pasu, ale tuková tkáň už se v této fázi ukládá kolem vnitřních orgánů. Příliš mnoho tuku může ovlivňovat jejich fungování, protože vyvíjí velký tlak i na ně. Právě tento tlak může způsobovat, že orgány začínají nesprávně fungovat.

Ztěžuje se fungování organismu, jeho vnitřní rytmy začínají selhávat. Právě proto vede obezita často k vysokému krevnímu tlaku a kardiovaskulárním onemocněním. Infarkt a mozková mrtvice jsou potom jeho častým důsledkem.

Obezita také většinou odráží nehodné stravovací návyky, což znamená velký kalorický příjem z nezdravých jídel. Konzumace velkého množství cukru a polotovarů vede k diabetu. A cukrovka zase může vést k poškození krevních cév, nervů a očí. Někteří lidé v jejím důsledku přijdou o zrak, nebo musí podstoupit amputaci nohy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Závislost na jídlu z fast foodů: Nová diagnóza
Z náročného povolání ztloustnete
Test: Máte zaděláno na obezitu?
Obézní lidé mají menší chuť na sex
Jak nepřibrat 20 kilo? Přestaňte pít colu!