Menu
Úvod  › 

Tipy pro první den ve škole

Začátek školního roku je za pár dní. Přinášíme vám užitečné tipy, jak první dny ve škole dítěti zpříjemnit a čeho se vyvarovat.

- Kdybyste pro svého školáky měli investovat do jedné jediné věci, rozhodně se pro kvalitní batoh. Není to sice nejlevnější záležitost, ale mnoho násobně se to vyplatí. Batoh musí být dostatečně velký, aby se do něj dítěti vešly všechny školní pomůcky a netrousilo věci při běhu na autobus a podobně. U kvalitního batohu či aktovky vám také mnohem delší dobu vydrží funkční zipy a přezky. Především však jsou kvalitní batohy anatomicky tvarované a zohledňují zvláštnosti dětské páteře.

- Nikdy nepoužívejte školu jako výhrůžku. Pokud budete dítěti vykládat, že ve škole si na ně posvítí a srovnají ho do latě, těžko se můžete divit, že má ráno před odchodem do školy žaludeční neurózu a bojí se tam jít.

- Šance na to, že dítě spořádá připravenou svačinu, se zvyšuje, pokud mu zakoupíte designovou krabičku či obal na svačinu. Dávno už nejste odkázáni na hliníkovou krabici, na výběr máte celou řadu moderních obalů, které si dítě zamiluje a bude se s nimi rádo chlubit spolužákům.

- Pokud máte doma prvňáčka, nakupte před začátkem školy jen to nejnutnější a počkejte si, až dostanete seznam pomůcek, které bude vaše dítě skutečně potřebovat. Vyhnete se tak zbytečnému utrácení. Naopak jestliže už dítě absolvuje několikátý ročník školy a vy víte, co bude další školní rok potřebovat, nakupujte v průběhu celého roku, ušetříte peníze i velkou nárazovou útratu.

- Nečekejte, že dítě zruší prázdninový režim ze dne na den a najede na režim školní docházky. Několik dní před začátkem školy zažeňte dítě do postele nejpozději v osm hodin večer a vzbouzejte ho v tolik, v kolik bude muset vstávat do školy v průběhu školního roku. Ulehčíte mu začátek školního roku.

- Nechte na dítěti, aby si vybralo školní pomůcky podle sebe a v barvách, které mu budou vyhovovat. Sice bude vaše výtvarné cítění nejspíš krvácet, až si bude dítě vybírat sešity každý v jiné řvavé barvě, ale nezapomínejte na to, že psát do nich bude vaše dítě a nikoli vy.

- Pokud jste matkou malé školačky, nejprve se nechte od své malé slečny poučit o trendech a teprve potom nakupujte. Uvědomte si, že váš vkus se velmi pravděpodobně nebude schodovat se vkusem vaší dcery. A školáci velmi dobře sledují, co nosí jejich spolužáci a zda jsou dostatečně trendy.

- Povolte svému školákovi každý školní rok jen jeden módní výstřelek. Touží po duhové propisce? Má ji mít, ale všechny ostatní školní pomůcky zůstanou tradiční. Nakupte mu klasické tužky, plnicí pera a další nezbytnosti, které mu budou sloužit déle než dva měsíce.

- Očekávejte, že první školní den bude plný emocí a možná dojde i na slzy. Jde o zcela normální chování. Pokud bude vaše dítě plakat, nezlehčujte jeho emoce, ani mu nic nevyčítejte. Většinou jde jen o sentimentalitu prvních dnů, po týdnu by se měly dětské emoce vrátit do normálních kolejí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče
Jak vybrat správnou školku
Nástup do školy podle zvěrokruhu