Menu
Úvod  › 

Jak si vybrat pánský oblek

Nastoupili jste do práce, kde je zapotřebí formálního oděvu? Nebo se chcete ženit? Každopádně byste se měli při nákupu obleku řídit následujícími pravidly.

Kvalitní, padnoucí oblek je tradičním základem pánského šatníku. Pokud investujete do kvality a vyberete si modfel, který vám bude sedět, jde o nadčasovou záležitost. V každém případě vybírejte oblek tmavých barev, které budou v kurzu ještě následujících dvacet let.

SAKO

Jednořadový versus dvouřadový oblek

při nákupu si můžete vybrat mezi jednořadovým a dvouřadovým sakem. Dvouřadové sako má dvě řady knoflíků, přičemž druhá řada slouží obvykle jen na ozdobu. Oproti tomu jednořadové sako se vyznačuje pouze jedou řadou knoflíků. Dvouřadové sako je považováno obecně za formálnější.

Límec

Límec saka by měl být vzadu obepínat krk, tak aby nedeformoval a neboulil límec košile. Košile z něj může přibližně dva centimetry vykukovat.

Klopy

Klopy jsou prodloužením límce obleku a přiléhají k hrudníku. Nosí se široké i úzké klopy, důležité však je, aby byly hladké a střih obleku je nijak nedeformoval.

Rukávy

Pokud natáhnete ruce do stran, rukávy by vám měly končit na zápěstí. Rukávy košile by přitom měly být o centimetr delší než rukávy saka. Když natáhnete v saku obě ruce před sebe, nesmí vás škrtit a táhnout přes záda.

Vesta

Oblek s vestou se v současné době nosí především na velmi formální příležitosti.

KALHOTY

Pas

Měli byste být schopni vsunout za pas kalhot jeden prst a stále se v nich cítit pohodlně.

Puky

Kalhoty s nažehlenými puky vychází pomalu z módy a letošních kolekcích se prakticky vůbec neobjevují. Pokud chcete jít s módou, pořiďte si kalhoty bez nich.

Manžety

Kalhoty se spodními manžetami vypadají lépe na vyšších mužích. Pokud ale nepatříte mezi vzrostlé jedince, raději se jim vyhněte, protože vás ješte opticky zkrátí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Oblečení, které překáží mužům v kariéře
Co o vás vypovídá pracovní oblečení?
5 stylových trapasů, kterých se dopouštějí muži