Menu
Úvod  › 

Dětské noční můry: Jak s nimi bojovat?

Každou noc se vzbouzí s křikem či pláčem a tvrdí, že na něj něco nebo někdo útočí. Jak se vypořádat s dětskými nočními děsy a co za nimi stojí?

Špatné sny a noční můry se obvykle objevují ve fázi, kdy člověk stále ještě spí, ale už se nenachází v REM fázi spánku, kdy je mozková aktivita vysoká.

Očištění od tlaku

Dětský mozek a psychika se stále vyvíjí a rostou, a i přes jejich nepříjemnou náplň, i noční můry pro ně mohou být užitečné. Pomáhají totiž dětem osvobodit se od tlaku a konfliktů, které se objevili během dne. Například podle teorie oidipovského komplexu, pokud v dětském snu matku nebo otce (v závislosti na tom, zda se jedná o chlapce nebo dívku) sežere velké zvíře, jde o symbolické vyjádření dětské touhy, aby jejich rival zmizel.

Špatné sny také vyjadřují pocit viny, který pochází z pocitů, negativních myšlenek (žárlivosti na mladšího sourozence, vzteku na rodiče...), nebo strach z opuštění, který patří k nejčastějším dětským strachům.

Ale prostřednictvím nočních můr se také dítě vyrovnává s novými těžkostmi, jako je učení se chodit, mluvení, první dny ve škole a podobně.

Jak a proč?

Dítě pláče, volá vás, vzbudí se a případně vstane a vydá se vás hledat. Pokud ho obejmete a promluvíte na něj, vzbudí se, zjistí, co se stalo, a snadno se vrátí zpátky do reality. Po probuzení je dítě obvykle schopno popsat svůj sen i pocity, které v něm vzbudil.

Snažte se pozorovat, jak noční můry u dítěte probíhají: objevují se každou noc? Jak vaše dítě dítě spí? Probouzí se jimi? Pokud se noční můry objevují víc než deset dní po sobě, vyhledejte radu odborníka. Za nočními děsy může stát například skrytý konflikt nebo rodinný problém, jehož existenci si nemusíte vůbec uvědomovat. Právě nezaujatý pozorovatel může přispět k jeho odhalení a odblokování.

Jak reagovat?

- Uklidněte a utěšujte ho, mluvte na něj, obejměte ho a konejšivě na něj mluvte. Uvědomte si, že noční můry se týkají i úplně malých dětí. Pokud je to možné, nerozsvěcujte velké světlo, ale rozsviťte maximálně malou lampičku, která ho ne zcela probudí.

- Následující den ho požádejte, aby vám popsalo svůj sen a namalovalo ho. Budete překvapeni, jak se tím dítě dokáže od svého zážitku distancovat.

- Vysvětlete mu, že příšery ze snů ve skutečnosti neexistují a jsou jen výsledkem jeho představivosti.

- Promluvte si s ním o jeho obavách a starostech. Vysvětlete mu například, že příchodu nového sourozence se nemusí obávat. Že vztek na někoho z rodiny pociťuje každý a že ho nikdy neopustíte. Projevy vaší lásky jsou tou nejlepší zbraní proti špatným snům a nočním můrám.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otcové versus matky: Jak mluvíme se svými dětmi
Podpořte vývoj dětského mozku
Jaké jsou pravidla focení dětí?
Proč děti pláčou