Menu
Úvod  › 

Jak poznáte, že je vaše dítě v růstovém spurtu

Je nevrlé, mrzuté, špatně spí a má pořád hlad. Možná vás ani nenapadne, že všechny tyto nepříjemné symptomy mají společného jmenovatele - růstový spurt.

Jeden den se vaše dítě jeví úplně v pohodě a bez jakýchkoli problémů, ale hned ten další byste ho s radostí odložili do baby boxu. Kňourá, pofňukává, je zoufale mrzuté, neustále vám visí na noze, špatně usíná a když už se mu to podaří, vzbudí se za chvilku, čímž se jeho mrzutost ještě víc prohlubuje, a má neustále hlad. I když se všechny tyto symptomy a nepříjemnosti mohou jevit jako poněkud podivné, je pravděpodobné, že mají souvislost s růstovým spurtem, kterým vaše dítě momentálně prochází.

Ačkoli období, kdy dítě postihne růstový spurt, se samozřejmě miminko od miminka liší, obvykle se uvádí, že poprvé se objeví mezi třemi a šesti týdny, poté kolem tří měsíců, ve věku půl roku a devíti měsíců. Jakmile ale spurt udeří, je vyloučeno, abyste se ho nevšimli, protože jde o velmi rychlou, nárazovou a intenzivní záležitost. Podle odborníků se zdá, že dítě přibralo a vytáhlo se do délky během několika hodin. Výzkumy dokonce ukázaly, že dítě v období růstového spurtu povyroste za den o devět milimetrů. Jak tedy poznáte, jestli se růstový spurt týká i vás, nebo váš potomek jen vstal z postele levou nohou?

Spí jako poleno (a pak vůbec)

Zhruba den předtím, než růstový spurt vypukne, spí děti obvykle mnohem víc než obvykle. Je to kvůli tomu, že ve spánku se odehrávají důležité tělesné změny, které jsou naprosto klíčové pro růst. Odborníci nedoporučují dítě v takovém případě budit, protože potřebuje odpočinek. Nemusíte se bát, že zemře hlady, i když kvůli spánku zamešká krmení, dožene své zpoždění při tom dalším.

Je hladové

Některé děti mají v průběhu růstového spurtu stejnou chuť k jídlu jako kdykoli předtím, ale většina z nich se přemění dočasně v malé Otesánky. Jakmile máte pocit, že své dítě nemůžete dokrmit a má v podstatě neustále hlad, je pravděpodobné, že právě prochází růstovým spurtem. Pokud kojíte, můžete získat dojem, že je něco špatného s vaším mlékem, protože vašemu dítěti nestačí. Nebojte se, vaše tělo bleskově zareaguje na zvýšenou poptávku navýšením nabídky, takže vaše dítě bez problémů uspokojí. Nesnažte se dítě v jeho chuti k jídlu omezovat, ujistěte se, že pije dostatek tekutin, vykašlete se na tabulky a dejte svému dítěti jíst a pít tolik, kolik potřebuje.

Je mrzuté

Kňourání, fňukání a neustálé poplakávání bez důvodu je pro růstový spurt typické. Může to vypadat poněkud dramaticky, protože dítě je podrážděné a jen velmi obtížně utišitelné. Nicméně to má reálný důvod, který za pár dní pomine.

Většina růstových spurtů trvá naštěstí jen několik dní. Pokud jsou příznaky skutečně dramatické a ani po pár dnech neodeznívají, raději je konzultujte se svým lékařem, který vyloučí jinou příčinu. Snažte se během tohoto složitého a náročného období dodržovat pravidelný denní režim, na které je vaše dítěte zvyklé a obrňtě se trpělivostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejvýznamnějších okamžiků v životě batolete
Vývoj řeči u dítěte. Klíčové okamžiky
Jak roste a myslí předškolák
Televize brzdí dětský vývoj
8 nejdůležitějších milníků dětského vývoje