Menu
Úvod  › 

Grapefruitový džus vás může i zabít

Jste zvyklí dávat si ke snídani sklenici grapefruitového džusu v domnění, jak prospíváte svému zdraví? Nová studie však varuje, že grapefruit v kombinaci s řadou léků může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace.

Kanadští vědci v posledních dnech upozornili na to, že kombinace grapefruitu s šestadvaceti běžně předepisovanými a užívanými léky může být velmi nebezpečná a dokonce i smrtící. Podle lékařů z Lawson Health Institute Research center v Ontariu se jejich výzkum týká pouze léků, které se na druhu objevily za poslední čtyři roky. To znamená, že skutečný počet léků, které by se s konzumací těchto citrusových plodů neměly kombinovat, je ve skutečnosti ještě mnohem vyšší.

Přitom však na řadě z nich není toto upozornění uvedeno a lidé o potenciálním nebezpečí nic netuší. Lékaři odhadují, že na trhu je v současné době běžně dostupných téměř devadesát léků, které v kombinaci s grepem vedou k závažným zdravotním komplikacím. Mezi nejčastější problémy, které jsou s touto kombinací spojeny, patří akutní selhání ledvin, dechová nedostatečnost, nebo krvácení do zažívacího systému. V mimořádně závažných případech může dokonce nevhodná kombinace léků a grapefruitu způsobit náhlé úmrtí. Toto riziko hrozí, podle autorů výzkumu, u třinácti druhů léků. Jsou mezi nimi léky na úpravu srdeční činnosti, ale například i léky, které jsou předepisovány na tlumení bolesti.

I když nebezpečnost kombinování určitých léků a grepem a grapefruitovými výrobky je známá už po více než dvacet let, vědci teď poprvé popsali, jak trávení tohoto druhu ovoce může znásobit koncentraci léku v krvi. Stačí například, když si dáte šálek grepového džusu po dobu tří dní a koncentrace léku v krvi se zvýší o tři sta třicet procent. Podle lékařů je přitom jedno, zda se džusu napijete až po užití léku nebo hodinu před tím, než prášek spolknete.

Problémy způsobují chemické látky z grapefruitů, které ničí enzymy štěpící některé léky, čímž zastavují jejich rozkládání ve střevech a ledvinách. Následkem toho se do vašeho trávicího systému dostane větší koncentrace léků, než je organismus schopný zvládnout. Podle vyjádření autorů výzkumu se však o této skutečnosti mezi lidmi příliš neví a často je na možné riziko neupozorňují ani jejich ošetřující lékaři. Málokoho totiž napadne, že v tak zdravém nápoji plném vitamínů, jako je grapefruitový džus se může ukrývat takové nebezpečí.

Jasný není ani počet postižených, kteří na kombinaci citrusových plodů a léků doplatili, jen málokterého lékaře totiž napadne pravá příčina zdravotních komplikací. Odhaduje se, že na jeden diagnostikovaný případ připadá dalších sto neodhalených.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
10 divných léků, které opravdu fungují
5 věcí, které vám žádný lékař neřekne
7 léků, které svým dětem nikdy nedávejte