Menu
Úvod  › 

Diagnóza jako z hororu: Bakterie požírající lidské maso

Je jí čtyřiadvacet a na výletě se nakazila bakteriální infekcí, která požírá lidské tkáně. Mladá Američanka právě teď podstupuje nejdůležitější a nejtěžší zápas svého života. Mohlo by něco podobného potkat i vás?

Celý svět v současné době s napětím sleduje boj čtyřiadvacetileté vysokoškolské studentky Aimee Copelandové z Georgie, která se nakazila nekrotizující fasciitidou. Lékaři už jí museli amputovat jednu nohu a obě ruce a bohužel stále ještě není jisté, že má vyhráno. Bakterie požírající lidské tkáně je totiž velmi zrádná a infekce je ve většině případů smrtelná. Jak je možné, že mladá zdravá žena bojuje během několika hodin o život?

Podle vyjádření otce Aimee k nákaze došlo, když se se svými kamarády vydala na výlet, jehož součástí byla jízda na kladce nad vodou. Amatérsky vyrobená kladka se však utrhla a Aimee při pádu utrpěla zranění lýtka. Otevřená rána byla hluboká a velká, takže si vyžádala dvaadvacet stehů na chirurgii. Zpočátku se zdálo, že všechno bude v pořádku a mladá žena byla z nemocnice byla propuštěna. Jenže následující dny se bolest stále stupňovala místo toho, aby mizela. Aimee byla proto hospitalizována nejprve na běžném oddělení a protože se problémy stále zhoršovaly, přeložili ji na jednotku intenzivní péče.

Zjistilo se, že vysokoškolská studentka se při úrazu nakazila nekrotizující fasciitidou. Jde o infekci, která je skutečnou noční můrou všech lékařů. Bakterie požírající tkáně lidského těla se šíří velmi rychle a jedinou možnou obranou proti ní je použití skalpelu. Agresivní infekce způsobuje odumírání svalů, kůže i dalších měkkých tkání. Infekce může být způsobena několika různými typy bakterií. Příčinou může být prakticky jakýkoli typ bakterií, které způsobují kožní infekce. Často jde také o kombinaci několika bakterií, které jsou pod touto infekcí podepsány. Podle odborníků jde o jednu z nejrychleji postupujících infekcí, které vás mohou během několika hodin kompletně změnit.

Nejčastěji má nekrotizující fasciitidu na svědomí bakterie Streptococcus pyogenes, která je známá jako masožravá bakterie. Aimee byla nakažená bakteriálním kmenem Aeromonas hydrophila. Ta je často přítomná v tělech organismů žijících ve vodě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech
Při rybičkové pedikúře se přenáší infekce a nemoci
5 věcí, které vám žádný lékař neřekne