Menu
Úvod  › 

Kašel u dětí: Jak se ho zbavit

Už několik dní kašle a vy nevíte, jak mu ulevit. Představujeme vám nejúčinnější způsoby, jak se zbavit kašle u dětí. Prostředky, které máte doma, jsou totiž mnohdy účinnější než sirupy a léky z lékárny.

Možná už několik nocí nespíte, protože vaše dítě trápí úporný kašel. Možná už jste, bez valného výsledku, vyzkoušeli některý z volně prodejných léků, nebo jednoduše své dítě, už ze zásady, nechcete ládovat léky. Vyzkoušejte následující tipy proti kašli u dětí, které vás nebudou stát ani korunu a přitom vašemu potomkovi velmi uleví:

Hlava ve vyvýšené poloze

Pokud je vaše dítě starší než jeden rok, velmi mu uleví, pokud mu záda, ramena a hlavu podložíte jedním nebo několika polštáři. Pokud bude mít horní polovinu těla ve vyvýšené poloze, bude se mu lépe dýchat. To však neplatí pro mladší děti, u kterých polštáře v postýlce zvyšují riziko syndromu náhodného úmrtí.

Využijte páry

Přeměňte svou koupelnu v parní lázeň, radí pediatři. Pusťte horkou sprchu, zavřete dveře a posaďte se se svým dítětem dovnitř na patnáct minut večer před spaním a na patnáct minut ráno. Pára pomůže uvolnit dítěti hrudník a dýchací cesty, tak se bude dítěte lépe vykašlávat a nebude tak zahleněné.

Používejte zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu byste rozhodně měli používat minimálně v průběhu noci. Suchý vzduch totiž dráždí dítě ke kašli a dýchání zvlhčeného vzduchu bude pro vaše dítě mnohem příjemnější. Ráno otevřete okno pokoje dokořán a pořádně vyvětrejte.

Sprej s mořskou vodou

Ať už si koupíte sprej s mořskou vodou nebo obyčejnou Vincentku, používejte je několikrát denně k vyčištění dýchacích cest vašeho dítěte. Mořská voda naředí hustý hlen a dítěti se bude lépe odkašlávat. Navíc se zmírní otok sliznic. Snažte se, aby dítě pravidelně smrkalo a jeho dýchací cesty tak zůstávaly čisté a průchodné.

Slaďte medem

Pokud je vaše dítě starší než jeden rok, vsaďte na med (do té doby by děti med raději neměly konzumovat, protože se jedná o významný alergen). Místo cukrem slaďte dítěti cukr medem, který usnadňuje vykašlávání a navíc podle výzkumů tlumí i noční kašel. Před spaním proto klidně dejte dítěti polévkovou lžíci medu, která mu zajistí klidnější noc.

Pitný režim

Dávejte pozor na to, aby vaše dítě dostatečně pilo a dbejte na to, aby přísun jeho tekutin byl větší než normálně. Dostatečná hydratace je totiž základem pro to, aby se hlen naředil a jeho sekrece je potom menší. Na pitný režim nezapomínejte ani v noci. Vyhýbejte se pomerančovému džusu, který dráždí nateklý krk dítěte.

Nebojte se mléka

Ačkoli stále přežívá mýtus, že mléko zahleňuje, ve skutečnosti sekreci hlenu nijak neovlivňuje a pokud vašemu dítěti chutná, není jediný důvod, proč se ho vzdávat. Jde o další přísun tekutin a navíc vitamín D povzbuzuje imunitní systém.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
8 důvodů, proč pořád kašlete
Nemocné dítě: Nejčastější otázky rodičů
Prevence proti zánětům středního ucha? Žvýkačky!
Televize škodí dětem víc než počítače
Test: Je váš domov bezpečný?