Menu
Úvod  ›   › 

Děti a peníze: Základní pravidla výchovy

Naučit své děti šetřit a zacházet s penězi patří mezi základní výchovné úkoly, se kterými se musíte vypořádat. Zvládáte ho vůbec?

Naučit děti šetřit, zacházet s penězi a rozhodovat o nich je jedním z nejtěžších výchovných úkolů, které na vás čekají. Jak se s ním vypořádat? Snažte se děti zapojit do vytváření rodinného finančního plánu, vytyčte jim úkoly a budete překvapeni, jaké ovoce vaše finanční lekce ponesou.

Vytvořte rodinný finanční plán

Svolejte rodinnou radu a promluvte si společně o financích. Vaše děti musí pochopit, že věci, kroužky a koníčky, které jim dopřáváte, nejsou zadarmo. Promluvte si o tom, kolik stojí provoz domácnosti, co je potřeba kupovat a kde je možné ušetřit. Zkrátka si stanovte priority a zjistěte společně čeho je možné se vzdát. Je důležité, aby starší děti pochopily, jakou roli mají peníze ve skutečném světě.

Zapojte děti do šetření

Je jedno, kolik máte peněz, jestli musíte šetřit, nebo ve skutečnosti nemusíte počítat. Děti by měly poznat, jaké to je ušetřit si na něco. Stanovte si cíl, na který budete společně šetřit, ať už to budou nové lyže, dovolená, nebo kurz, který chce dítě navštěvovat. Lepší je však určit dítěti cíl v horizontu týdnů a v dosažitelné ceně, aby mělo motivaci a vidělo konkrétní výsledek. Z větší části mu můžete na dohodnutý cíl přispět, avšak je důležité, aby se váš potomek musel uskromnit.

Kapesné

Diskutujte s dětmi i o výši jejich kapesného. Nechte je, aby vám vysvětlily své potřeby a výdaje a snažte se společně dojít k částce, kterou byste jim mohli pravidelně dávat. Pokud vám to rodinné finanční poměry dovolují, kapesné by mělo být o kousek vyšší, než vyžadují nutné výdaje dítěte (svačiny, jízdné a podobně), aby mělo možnost něco si ušetřit.

Nepovolujte všechno

I když by vám to vás rodinný rozpočet dovoloval, v žádném případě nedopřávejte svému dítěti všechno, o co požádá. Je samozřejmé, že mu chcete dopřát dto nejlepší, ale v životě si také nebude moci koupit všechno, co uvidí. Občasným odpíráním mu dopřáváte tu nejlepší výchovnou lekci a učíte ho vážit si věcí, které mu naopak dopřejete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti
Noční děsy u dětí
Jak mluvit s dětmi o sexu
Test: Jak vychováváte své děti?