Menu
Úvod  › 

Jak mluvit s dětmi o sexu

Kde se berou děti? Jak přicházejí na svět? Vaše dítě se začíná ptát a je jasné, že odpovědím na sexuální otázky už se nemůžete dál vyhýbat. Jak tedy mluvit s dětmi o sexu?

Možná si stále říkáte, že na poučení vašich potomků o sexu je dost času a ještě to několik let počká - nejlépe do jejich svatební noci. Jenže najednou na vás vaše šestileté dítě upře pohled a zeptá se: "A odkud přichází děti?" Jak tedy mluvit s dětmi o sexu a pojmout choulostivé téma?

Dětský jazyk

V první řadě si, podle odborníků, musíte ujasnit, že jste porozuměli dobře dětské otázce. Možná, že se nemusíte děsit, jak budete své tříleté princezně vysvětlovat otázky sexu, protože se vás pouze neobratně ptala, jestli se narodila v Praze stejně jako její nejlepší kamarádka. Zeptejte se jí, co přesně má svou otázkou na mysli. Jestliže dítě skutečně zajímá proces vzniku miminka, položte dvě tři upřesňující otázky, abyste zjistili, co už všechno ví. Možná budete překvapeni, kolik se toho už váš potomek dozvěděl od svých kamarádů, nebo starších sourozenců.

Při vysvětlování zvolte jazyk a způsob vysvětlení, kterému má dítě, vzhledem ke svému věku, šanci porozumět. Spíš než vysvětlování, že ženy mají vagínu a muži penis zvolte poetičtější vysvětlení ve smyslu, že pokud se mají tatínek s maminkou hodně rádi a leží hodně blízko u sebe, vznikne z toho miminko. Pro malé dítě je toto vysvětlení mnohem přijatelnější a umí si ho představit, než když mu budete vysvětlovat, že je potřeba něco někam vsunout.

Co neříkat

Stejně tak se nepouštějte do vysvětlování, že dítě roste v matčině děloze a podobných detailů. Stačí říct, že miminko roste mamince v bříšku a připravuje se, až bude moci vyjít ven. Pro malé dítě je nepředstavitelné, že uvnitř matčina těla jsou nějaké orgány a při jejím dalším těhotenství může mít strach, že se děje něco nepatřičného, co může mamince ublížit. Při vysvětlování postupujte pomalu a zvolna. Uspokojte zvědavost dítěte a odpovídejte na jeho otázky, ale přizpůsobte množství informací jeho věku. Podle psychologů není potřeba v předškolním období vůbec použít slova "sex."

Na druhou stranu však rozhodně není dobrý nápad dětské otázky a zvědavost ignorovat. Podle výsledků studií děti, s nimiž rodiče mluvili o sexu a byli schopni odpovědět na jejich otázky, začínají se sexuálním životem později a chovají se zodpovědněji.

Jak to říct

Při dětských otázkách na toto téma zachovejte klid. Dítě nesmí získat dojem, že se zeptalo na něco nepatřičného, o čem se nehodí mluvit. Poté se můžete zeptat, co si o odpovědi na svou otázku myslí samo. Získáte tak čas a zjistíte, kolik toho dítě už ví. Při odpovědi můžete sice zohlednit své hodnoty a přesvědčení, ale zvažte, zda to nebude v rozporu s informacemi, které se pravděpodobně v krátké době dozví od svých kamarádů. Například pokud mu sdělíte, že děti se rodí po svatbě, uvedete ho ve zmatek, jak to, že Petr od sousedů žije jen s maminkou a rodiče Janičky mají každý jiné jméno. Zkuste proto při vysvětlení zachovat neutralitu.

Na závěr se ujistěte, že dítě vašemu vysvětlení rozumělo a zeptejte se ho, jestli nemá ještě nějaké další otázky. Nebude mít strach zeptat se vás příště na to, co ho zajímá. Jeho otázkám můžete předejít i tím, že využijete vhodných situací (někdo ve vašem okolí je těhotný, v televizi se dva lidí líbají) a vysvětlíte mu sami, co to znamená.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak říct dětem, že se rozvádíme - rozchod partnerů
Rodinná dovolená: Tipy na její přežití
Jak se vyrovnat se sourozeneckou rivalitou?