Menu
Úvod  › 

Dekódujte dětský kašel: Víte, co znamená?

Sípavý, štěkavý, suchý, či vlhký. Víte, co se vám dětské tělo snaží kašlem naznačit, kdy zpozornět a co na něj zabírá? Identifikujte druh kašle, kterým trpí právě vaše dítě.

Kašel a rýma patří ke klasickým podzimním neduhům, se kterými bojují rodičů všech dětí. Kašel je vlastně způsobem, kterým se tělo brání a chrání proti infekci. Díky kašli tělo čistí dýchací cesty, zbavuje krk hlenu (nebo jakýchkoli cizorodých předmětů, jako jsou například kousky jídla). Existuje však celá řada druhů kašle a každý z nich upozorňuje na jiný zdravotní problém. S každým typem dětského kašle je také potřeba jinak zacházet a přikládat mu jinou důležitost. V zásadě lze kašel rozdělit na dvě základní skupiny:

- Suchý kašel: Objevuje se, když dítě trpí nachlazením, nebo alergií. Obvykle pomohou nosní kapky a léky zklidňující podrážděný krk.

- Vlhký kašel: Je výsledkem onemocnění dýchacích cest spojených s bakteriální infekcí. Ta je příčinou toho, že se v dýchacích cestách dítěte tvoří hlen.

Diagnostikujte kašel, kterým trpí právě vaše dítě:

Suchý, dráždivý kašel

Možná příčina: Běžné nachlazení, nebo chřipka

Další příznaky: Ucpaný nos, bolavý krk, horečka (zejména v noci)

Co s tím: Základem je dostatek odpočinku i tekutin. S aplikací léků typu Nurofen, Panadol atd. počkejte, dokud nebude mít dítě horečku vyšší než 38 stupňů. Pokud je dítě starší než jeden rok, můžete vyzkoušet čaj s medem, dětem od tří měsíců lze stříkat sprej s mořskou vodou, do místnosti, kde se dítě pohybuje, použijte zvlhčovač vzhduchu.

Štěkavý kašel

Možná příčina: Zánět hrtanu

Další příznaky: Štěkavý kašel, který trápí dítě v průběhu noci, obtížné dýchání. Zánět hrtanu obvykle začíná běžným nachlazením a postihuje většinou děti mladší pěti let.

Co s tím: Především se pokuste dítě uklidnit, otevřete okna, vezměte dítě na balkón nebo přímo ven (nezapomeňte ho patřičně obléci), dítě potřebuje dýchat studený vlhký vzduch, obložte postýlku mokrými plenami.

Vlhký kašel, často s vykašláváním hlenu

Možná příčina: Zápal plic

Další příznaky: Zápal plic je virovou nebo bakteriální infekcí, které může mít řada příčin, ale může začínat klidně i běžným nachlazením. Dítě je velmi unavené, často má horečku, vykašlává nazelenalý nebo nažloutlý hlen.

Co s tím: Léčba závisí na tom, zda jsou původcem viry nebo bakterie. Je však vždy nutné vyhledat lékaře, protože zápal plic může být pro děti velmi nebezpečný.

Kašel spojený s ucpaným nosem a chrčením při dýchání

Možná příčina: Zánět průdušek

Další příznaky: U dětí mladších jednoho roku je bronchitida způsobena většinou virem. Kašel je obvykle spojený s rýmou, lehce zvýšenou teplotou a ztrátou chuti k jídlu.

Co s tím: Nemocné dítě potřebuje hodně tekutin i odpočinku, zvlhčujte vzduch v místnosti, kde se dítě pohybuje. Pokud se jeho stav ani po dvou dnech nelepší, je nutné navštívit lékaře.

Hlasitý, prudký kašel

Možná příčina: Černý kašel

Další příznaky: Časté, velmi prudké záchvaty kašle spojené často s vyplazeným jazykem, vypoulenýma očima, ztrátou barvy obličeje.

Co s tím: Základem je prevence, tedy účinné očkování. Při podezření na černý kašel je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Pokašlávání s lapáním po dechu

Možná příčina: Vdechnutí cizího předmětu

Další příznaky: Nejčastějšími vdechnutými předměty jsou kousky mrkví, jablek, oříšků, nebo například i rohlíku, a samozřejmě drobné předměty a části hraček, které se dítěti dostaly do rukou. Pokašlávání po vdechnutí předmětu může trvat klidně i několik dní. Objevuje se bez dalších příznaků nachlazení či chřipky. Při akutním zablokování dýchacích cest se objevují výrazné problémy s dýcháním, neschopnost vydat hlasitý zvuk, zblednutí, nebo dokonce zmodrání.

Co s tím: Dejte dítě hlavou dolů a několikrát ho poplácejte do zádíčkách, pokud se situace nezlepší, je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
8 důvodů, proč pořád kašlete
Kašel u dětí: Jak se ho zbavit
6 chyb, které dělají rodiče nemocných dětí
Růst zubů versus nemoc: Poznáte rozdíl?