Menu
Úvod  › 

Nejšpinavější věci v dětském pokoji

Myslíte si, že ho udržujete v naprosté čistotě a děláte pro své děti maximum? Potom se možná budete divit, kolik mikrobů v pokoji vašeho dítěte přebývá.

Nikdo zřejmě nepředpokládá, že by se v domácnosti s dětmi dařilo udržet sterilní pořádek a odborníci ani dokonalou čistotu nedoporučují (příliš důkladná dezinfekce vede k "zakrnění" imunitního systému a paradoxně ve finále vede k větší nemocnosti). Na druhou stranu, kdybyste věděli, co všechno v pokoji vašeho dítěte poskytuje ideální útočiště mikrobům a choroboplodným zárodkům, zřejmě by vám nebylo veselo.

E. coli, rotaviry, chřipkové viry a další mikroby, které byste si nejspíše spojili například s toaletou, nebo maximálně s neudržovanou kuchyní, mají v dětském pokoji skutečné hody. Víte, na co si máte dát pozor a která místa a předměty patří v pokoji vašeho dítěte k nejnebezpečnějším z hlediska výskytu chorobopolodných zárodků?

1. Koberec v dětském pokoji

Podle mikrobiologů z University of Arizona je koberec v dětském pokoji z hlediska mikrobů podobně "zamořený" jako kuchyňká houbička. Při rozboru jeho obsahu se zjistilo, že obsahuje prakticky úplně všechny bakterie, se kterými člověk běžně přichází do styku - od obsahu plenek, až po "špínu", kterou na něj děti přinášejí na podrážkách bot. Běžně se na něm vyskytují bakterie E.coli, ale byla na něm zjištěna například i přítomnost listerie a dalších vysoce nebezpečných mikrobů. Podle odborníků je nutné vysávat koberec v dětském pokoji minimálně třikrát týdně a každé tři měsíce potom koberec šamponovat.

2. Hračky

Hračky představují pro bakterie a další choroboplodné zárodky vynikající způsob, jak se dostat do dětského organismu. Leží totiž často na zemi, odkud putují přímo do dětských úst. Pro to, co se tedy nachází na zemi (nebo na již zmiňovaném koberci), představují hračky ideální přestupní stanici. Odborníci proto doporučují gumové a plastové hračky čas od času dezinfikovat, nebo alespoň přetřít dezinfekčními ubrousky.

3. Přebalovací pult

Máte malé miminko? Žehlíte vyprané pleny a vyváříte kojenecké lahve, abyste zachovali dokonalou čistotu? A jak je na tom váš přebalovací pult? Podle odborníků rodiče na jeho úklid často zapomínají a tomu odpovídá i obsah mikrobů, které se na něm nachází. Rozbory ukázaly například hojný výskyt bakterie E. coli.

4. Plyšová zvířátka

Jsou roztomilá, k pomilování a nejspíš byste neřekli, jsou ve skutečnosti představují vděčnou líheň úro choroboplodné zárodky všeho druhu. Plyšové hračky totiž jen málokdo pere, ale na druhou stranu je děti berou všude s sebou, často se s nimi i pusinkují, nebo si s nimi "jezdí" po obličeji. Vytváří tak pro bakterie vynikající prostředí k rozmnožování (teplo a vlhko).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 věcí, které jsou špinavější než záchod
10 veřejných míst, která se hemží bacily
Nejšpinavější věci ve vašem bytě
Mobily jsou desetkrát špinavější než záchod
Nejšpinavějším místem ve vašem bytě je kuchyně