Menu
Úvod  › 

Caligulův efekt: Proč jsou mocní muži nevěrní?

Každou chvíli se provalí mimomanželská aféra na herce, politika, nebo jiného známého muže. Vědci tvrdí, že slavní muži za svůj sexuální apetit v podstatě nemohou, protože jde o evolučně podmíněnou záležitost.

Bill Clinton, Arnold Schwarzenegger, Donald Trump, JFK.... seznam známých a mocných mužů, na které se provalila nevěra, by mohl pokračovat na několika stránkách. Zdá se, že v podstatě neexistuje jediný mocný muž, který by dokázal udržovat monogamní vztah po celým život.

Evoluční psychologové přitom tvrdí, že jde o zcela normální jev. Cílem každého živého organismu, je přežít a rozmnožit své geny. K tomu jsou lépe vybaveni muži než ženy, které jsou limitované dozrálými vajíčky. Naneštěstí (nebo naštěstí) jsou běžní muži limitovaní ženami, kteří jsou při výběru svého partnera velmi vybíravé. Mají to evolučně dané, protože pokud zvolí špatně, budou se muset o své potomky starat samy. Naprosté většině mužů proto není souzeno zplodit s různými ženami desítky dětí, které by nesly jejich genetickou informaci.

U slavných a mocných mužů je však situace poněkud jiná, protože jejich pověst je často automaticky posouvá do "dalšího kola" ženského výběru a zábrany žen se rozplývají v lesku jejich image vytvořené pro veřejnost. Co se stane v případě, že muž může mít prakticky jakoukoli ženu, na kterou se podívá? V některých případech nic moc, protože muž dokáže zapojit svou sebekontrolu a setrvává v monogamním vztahu, nebo si užije krátkodobý románek a vrátí se do náručí trpělivé manželky.

Nicméně v některých případech vedou neomezené možnosti k neomezenému apetitu. Podobné chování bylo typické zejména pro některé císaře s despoty. Panovník Moulay Ismail, který vládl v Maroku v osmnáctém století, zplodil údajně 888 dětí se svými 500 konkubínami. Naprosto nedostižný byl v tomto ohledu mongolský vládce Čingischán. Analýza chromozomu Y, provedená v roce 2003 u více než dvou tisíc současných obyvatel Mongolska, ukázala, že šestnáct miliónů mužů je pokrevně příbuzných s bývalým císařem. To znamená, že každý dvoustý člověk na planetě s ním má společnou genetickou informaci.

"Když mají muži příležitost, mají tendenci ji využívat," říká psycholog Mark Held, který se specializuje na mužskou sexualitu. "Samozřejmě to nezávisí jen na příležitostech, které s sebou nese status celebrity, ale například i na vrozeném temperamentu. Nicméně sexuální románky dávají mužům často pocit jakési kontroly nad ženami."

Svou roli zde však hraje i narcismus. Slavní muži jsou zvyklí na neustálý obdiv veřejnosti, které ho se jim dostává a sexuální románky berou jako jakousi automatickou součást slávy. Podle profesora psychologie Larry Josephs jde o "kombinaci narcismu, machiavellismu a psychopatie." To samozřejmě neznamená, že jsou všichni slavní a mocní muži jsou psychopati. Nicméně charakteristickým příkladem této kombinace je například osobnost Caliguly, jehož sexuální apetit byl legendární. Podle Caliguly získal také tento syndrom slavných mužů své jméno. Podle Josephse jsou tyto temné stránky osobnosti zastoupeny u slavných lidí v různých kombinacích a s rozdílnou intenzitou. Proto se také ne všechny mužské celebrity vrhnou do víru sexuálních orgií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které byste měli zvážit před nevěrou
Monogamie versus nevěra: Proč podvádíme?
5 způsobů, jak Facebook likviduje vztahy
Jak rozloučit po sexu jedné noci?