Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění

Nedostala jste menstruaci a teď zuřivě přemýšlíte, jestli jste těhotná, nebo co je skutečnou příčinou. Následujících deset důvodů, které mohou stát za zpožděným krvácením.

Nic nedokáže zrychlit tep ženy tak spolehlivě jako zpožděná menstruace. Ať už se snaží otěhotnět, nebo se těhotenství naopak obává, k vynechané periodě budou zcela jistě směřovat všechny její myšlenky. Pokud se vynechaná menstruace týká vás osobně, jako první vás nejspíš napadne, jestli nejste náhodou těhotná. Nicméně těhotenství je pouze jedním z mnoha možných důvodů zpožděného krvácení. Tady je deset nejčastějších příčin:

1. Stres

Stres může ovlivňovat celou řadu věcí v našem životě, včetně menstruace. Organismus ovlivněný stresem snižuje produkci určitých hormonů, a mezi nimi i hormonu GnRH, který zodpovídá za ovulaci nebo menstruaci. Zlepšení stavu se obvykle dostavuje poté, co se organismus vrátí do klidového stavu.

2. Nemoc

Náhlé, krátké onemocnění i delší onemocnění může ovlivnit nebo dokonce zcela zrušit vaši menstruaci. Obvykle jde pouze o dočasnou záležitost.

3. Změny v denním režimu

Změny v denním režimu mohou rozhodit vaše vnitřní hodiny a tím i menstruaci. To se zejména týká situací, kdy například cestujete na dlouhé vzdálenosti přes několik časových pásem, případě při přechodu práci na směny.

4. Změny v užívání léků

Pokud začnete užívat nové léky, můžete se potýkat se zpožděnou menstruací nebo přímo její absencí. Poraďte se svým lékařem o případných vedlejších účincích léků, které užíváte.

5. Máte nadváhu

Příliš mnoho nadbytečných kilogramů může negativně ovlivnit produkci vašich hormonů a případně způsobit vymizení menstruace. U většiny žen dojde k obnovení normálního cyklu, poté, co se zbaví nadváhy.

6. Máte podváhu.

Pokud nemáte dostatek tělesného tuku, nebudete menstruovat. Vymizení menstruace se nazývá amenorrhea a je typické pro ženy s poruchami příjmu potravy, ale i například profesionální sportovkyně. K obnovení menstruačního cyklu dojde obvykle poté, co se váha upraví k normálu.

7. Chyba výpočtu

Menstruační cyklus se liší ženu od ženy. I když průměrný menstruační cyklus trvá osmadvacet dní, neplatí to zdaleka pro každou ženu. Takže v případě, kdy přemýšlíte o zpožděné menstruaci, může jít jen o špatné počítání. Pokud máte nepravidelný menstruační cyklus, otestujte si svou ovulaci a další menstruaci očekávejte dva týdny po ní.

8. Peri-menopauza

Jako peri-menopauza se označuje přechodové období z reprodukčního věku do menopauzy. Vaše perioda může být slabší, silnější, častější, nebo naopak méně častá. Pokud si nepřejete otěhotnět, užívejte dál antikoncepce, protože vaše plodnost může být zachována až do poslední chvíle.

9. Menopauza

Menopauza je obdobím, kdy přestáváte ovulovat a menstruovat. Menopauza může být přirozenou součástí života, ale může se dostavit i po hysterektomii, nebo například po chemoterapii.

10. Těhotenství

Konečně! Ano, zpožděná nebo absence menstruace může být zapříčiněna těhotenstvím. Kupte si těhotenský test a zjistěte, jak na tom jste.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýty o menstruaci
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
Jídlo a vaše hormony: Jak je zkrotit
Premenstruační syndrom, časovaná bomba ve vašem těle