Menu
Úvod  › 

Proč má vaše menstruace zpoždění?

To, že se vám zpozdí menstruace, ještě neznamená, že jste nutně těhotná. Jaké mohou být příčiny nepravidelné a opožděné menstruace a co se s tím dá dělat?

Těhotenství je zřejmě jednou z prvních věcí, která vás napadne v okamžiku, kdy se nedostaví očekávaná menstruace. Jenže menstruační cyklus je poměrně citlivou záležitostí, na kterou má vliv celá řada faktorů. Znáte je?

Jste těhotná?

Těhotenství je možné pouze za předpokladu, že jste měla pohlavní styk bez ochrany. Uvědomte si však, že ochrana může v některých případech selhat a že je také možné otěhotnět i v případě, že váš partner vytáhl penis před ejakulací. Už před ní totiž vylučuje penis několik kapek tekutiny, která obsahuje spermie. Stejně tak však skutečnost, že vás partner ejakulovat do vás, neznamená, že jste nutně těhotná.

Žena je nejplodnější uprostřed menstruačního cyklu, kdy významným způsobem narůstá produkce poševního sekretu a nastává ovulace. Stanovování plodných a neplodných dnů tímto způsobem je však značně rizikovou záležitostí, protože ovulaci může posunout stres, nemoc, alkohol, nebo léky, a ta se potom dostaví zcela mimo očekávaný termín. Je tedy samozřejmě možné, že za vaší zpožděnou menstruací skutečně může těhotenství. Pokud je však těhotenský test negativní, zůstává ještě celá řada důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění.

Možné příčiny

Stres ovlivňuje v našem životě celou řadu věcí včetně vynechání menstruace. Pokud jste se ocitla ve značném stresu, vaše tělo snížilo produkci hormonů, které zodpovídají za ovulaci a menstruaci. Až se uklidníte a odpočinete si, váš cyklus by se měl vrátit zpátky. Podobné účinky, obvykle krátkodobého charakteru, mají i náhlá prudká onemocnění, která často mohou za to, že se vaše menstruace dostaví se značným zpožděním, nebo se nedostaví vůbec.

Klasickým případem je cestování mezi časovými pásmy nebo další významné změny denního režimu. Jimi totiž dokonale zmatete své vnitřní hodiny a dezorientace organismu se pak může projevit právě opožděnou menstruací. Začala jste užívat nové léky? Potom zpožděná menstruace může být právě jejich důsledkem. Zkuste se poradit se svým lékařem o možných vedlejších účincích léků, které berete.

Pokud toužíte po pravidelném menstruačním cyklu, měla byste si hlídat i svou tělesno váhu. Nadváha nebo podváha mohou ovlivnit nejen menstruaci ale i ovulaci. U žen s nadváhou jde o důsledkem příliš velké produkce estrogenu, za který zodpovídají tukové zásoby. Jestliže se vás týká podváha, problémem je zase naopak nedostatečné množství tělesného tuku, které vede k vymizení menstruace. Situace by se měla vrátit do normálu s dosažením zdravé tělesné váhy.

Děsíte se kvůli opožděné menstruaci? Uvědomte si, že menstruační cyklus se liší u každé ženy. Některé mají pravidelnou menstruaci každých osmadvacet dní, ale skutečně to není pravidlem pro každého. Nejpodstatnější je ovulace, po které přibližně za dva týdny následuje menstruace, ale cyklus může být dlouhý klidně i čtyřicet dní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro rychlejší otěhotnění
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
Jídlo a vaše hormony: Jak je zkrotit
Nepravidelná menstruace: Co se vám tělo snaží říct?